پنجشنبه 08 اسفند 1398
EN

خبرگزاری حج و زیارت آذربایجان شرقی

مشاهده خبر

اعزام زائران به حج در گرو فراهم ساختن بسترهای لازم از سوی عربستان است

اعزام زائران به حج در گرو فراهم ساختن بسترهای لازم از سوی عربستان است
سرپرست سازمان حج و زیارت: ما در سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری تلاش خواهیم کرد تا در صورت فراهم شدن بسترهای  لازم از سوی عربستان، مسیر بسته شده حج باز شود تا مشتاقان زیارت خانه خدا بتوانند فریضه خود را بجا بیاورند.&...

سرپرست سازمان حج و زیارت در سخنانش در خصوص موضوع حج سال آینده گفت: بیش از یک سال است که روابط دو جانبه بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان وجود ندارد لذا حضور حجاج مستلزم تحقق بسترهای اطمینان بخش است. ضمن اینکه حج به عنوان یک فریضه ای که حق مسلم همه مسلمانان جهان است که در این کنگره عظیم و عبادی حضور داشته باشند. 

وی افزود: ما در سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری تلاش خواهیم کرد تا در صورت فراهم شدن بسترهای  لازم از سوی عربستان ، مسیر بسته شده حج باز شود تا مشتاقان زیارت خانه خدا بتوانند فریضه خود را بجا بیاورند. 

سرپرست سازمان حج و زیارت به ارسال نامه دعوت از هیئت مذاکره کننده حج جمهوری اسلامی ایران از سوی سعودی ها اشاره کرد و گفت: ما نیز پاسخ آنها را دادیم و در این نامه اعضای هیئت ایرانی که برای مذاکرات 5 اسفند به عربستان اعزام خواهند شد، مشخص شده است. 

آقای محمدی بیان کرد: در پاسخ به نامه عربستان موضوعات مهم مورد نظر ایران اعلام شده است. با توجه به قطع روابط دو کشور، شرایط ما با دیگر کشورها متفاوت است. تأمین امنیت، حفظ عزت و احترام آنان از دغدغه هایی است که در چارچوب مصالح نظام و حجاج مطالبه خواهد شد. 

وی در ادامه تصریح کرد: اگر طرف سعودی مطالبات ایران را تأمین کند، مسیر حج برای زائران ایرانی باز خواهد شد در غیر این صورت ما تمام تلاش خود را بکار بسته ایم و مسئولیت عدم اعزام حجاج با طرف سعودی خواهد بود. 

سرپرست سازمان حج و زیارت ادامه داد: جلسات برنامه ریزی حج تمتع سال آتی با قوت در حوزه های مختلف عملیات حج در حال برگزاری است و اگر مذاکرات 5 اسفند به نتیجه برسد، چگونگی ثبت نام از حجاج در کاروان های حج اطلاع رسانی خواهد شد. 

آقای محمدی تعریف ساز و کاری برای حمایت کنسولی از زائران ایرانی با توجه به قطع روابط دو کشور را از دغدغه های جدی سازمان حج و زیارت برشمرد و گفت: با توجه به بالا بودن میانگین سنی حجاج، بازگرداندن  بیماران به کشور در ایام حج و مسایلی مثل بازداشتهای موقت و بی مورد در اماکن مقدس که هر ساله با آن مواجه هستیم و از سویی عدم وجود سفارت و کنسولگری در آن کشور، ضرورت وجود این سازو کار را بیشتر می کند. 

سرپرست سازمان حج و زیارت در ادامه سخنانش در خصوص سیاست های این سازمان در زمینه سفرهای عتبات گفت: استقبال مشتاقان زیارت اباعبدالله (ع) رو به افزایش است و همانگونه که شاهد بودیم جمعیت 400 هزارنفری زائران اربعین در سال 92 به جمعیت بیش از 2 میلیون و 300 هزار نفر در سال جاری افزایش یافته است و رشد بیش از 5  برابری را شاهد بوده ایم. 

وی افزود: این استقبال روز افزون زائران برای زیارت عتبات عالیات محدود به ایام اربعین نیست و در طول سال نیز شاهد این افزایش تقاضا هستیم. در ایام تاسوعا و عاشورا، عرفه و ایام نوروز شاهد افزایش 100 درصدی اعزام زائران عتبات نسبت به سال گذشته بوده ایم . 

آقای محمدی بیان کرد: سازمان حج و زیارت تنها متولی قانونی امر زیارت در خارج از کشور است و مسئولیت برنامه ریزی و سیاستگذاری کلان این موضوع با سازمان حج و زیارت است و اجرای آن با شما کارگزاران زیارتی است. 

وی به شرایط موجود سفرهای عتبات اشاره کرد و گفت: افزایش تعداد زائران از یک سو و از سوی دیگر محدودیت های بسیار گسترده زیر ساخت های رفاهی در عراق بویژه در حوزه مسکن بخصوص در نجف از چالش های پیش رو در حوزه سفرهای عتبات است. 

وی در ادامه بیان کرد: در سازمان حج و زیارت  در حوزه مسکن و انتخاب هتل ها، شاخص ها و استانداردهای تعریف شده ای وجود دارد و هتلی که زائران باید در آن اسکان داده شوند، بایستی دارای این شرایط باشد که متاسفانه در عراق هتل هایی که مطابق با این شرایط باشند بسیار محدود است لذا در موسم ها ناگزیر هستیم از شاخص های خود اندکی عدول کرده تا بتوانیم دامنه هتل های انتخابی را وسیع تر نماییم. 

سرپرست سازمان حج و زیارت به توسعه زیر ساخت های رفاهی خدماتی زائران در سال های اخیر اشاره کرد و گفت:سیاست سازمان در سال های اخیر در راستای توسعه زیرساخت های اقامتی، یک هتل با استاندارد های لازم   در کربلا به بهره‌برداری رسید و هتلی در نجف   در ماه های آینده افتتاح خواهد شد که این اقدام در جهت فرهنگ سازی در موضوع هتلداری و ارائه خدمات به زائران است. 

سرپرست سازمان حج و زیارت کشور به پدیده  کاروان‌های غیرمجاز عتبات اشاره کرد و گفت: به وجود آمدن پدیده غیرمجازها در کشور با توجه به محدودیت‌هایی که در کشور عراق وجود دارد، به مشکلی جدی تبدیل شده که می‌طلبد با استفاده از یک مدیریت صحیح  شرایط بوجود آمده، فعالیت این مجموعه ها را مدیریت کرد. 

وی افزود: باید از طریق قانون با غیرمجازها برخورد شود زیرا 2300 دفتر زیارتی در سراسر کشور از طریق روند قانونی مجوزهای لازم برای فعالیت در امور زیارتی دریافت کردند که در این خصوص متحمل هزینه‌هایی هستند و درست نیست که افرادی خارج از این حوزه بدون طی کردن روندهای قانونی مانع  کار دفاتر کارگزاری حج و زیارت‌ها شوند و اگر بخواهیم از مشکلات مالی که این مجموعه ها ایجاد کردند؛ بگذریم از موضوع امنیت زائران نمی‌توان گذشت بنابراین از دستگاه‌های نظارتی درخواست داریم مطابق قانون با آزادبرها برخورد کنند. 

آقای محمدی  با بیان اینکه وظیفه سازمان حج و زیارت است که از حق و حقوق دفاتر حج و زیارت دفاع کند، بیان‌کرد: کارگزاران می‌توانند از طریق ارائه خدمات بهتر به زائران، روان‌سازی و افزایش ظرفیت عرصه را بر فعالیت‌های غیرقانونی تنگ کنند.

سرپرست سازمان حج در ادامه با تشریح نظامنامه اعزام های استانی که در راستای اجرای طرح نوین عتبات تدوین و ابلاغ شده است،  این طرح را بستری مناسب برای پررنگ تر شدن نقش دفاتر زیارتی استان ها دانست و گفت در قالب این نظام نامه، کاروان های استانی منطبق با سلایق و نیازهای خاص هر استان شکل می گیرد و هزینه ها کاهش می یابد. بر اساس این طرح اعزام و شیوه و نوع آن ضمن تاکید بر مسایل مهمی چون مدیریت متمرکز مسکن، برخورداری زائرین از بیمه و امنیت و خدمات  پزشکی، کلیه امور توسط شرکت مرکزی کارگزاران استان انجام می شود. 


مدیر سایت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.