سال 1401

دوشنبه 20 آذر 1402
EN

زیارت دوره مصور/مدینه منوره

زیارت دوره مصور مدینه منوره

زائران ایرانی که برای انجام عمره مفرده به عربستان سفر می کنند . ابتدا به مدینه منوره مشرف می شوند . در چند روز اقامت زائرین در شهر مدینه ، زائران عمدتا به زیارت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و فاطمه زهرا سلام الله علیها و نیز ائمه مظلوم بقیع علیهم السلام می روند و پس از کسب فیوضات معنوی و آمادگی روحی لازم برای انجام اعمال عمره مفرده به شهر مکه عزیمت می کنند.

معمولا در روز سوم اقامت در شهر مدینه زائران به زیارت اماکن زیارتی و تاریخی مدینه می روند که به زیارت دوره معروف است. در شهر مدینه عموم زائران از مسجد قبا، مسجد قبلتین، مزار حضرت حمزه سید الشهدا علیه السلام و شهدای احد در منطقه عملیاتی جنگ احد و نیز محل جنگ احزاب یا خندق و مساجد موجود در آن منطقه دیدن می کنند.

در این بخش توضیحات مفصل همراه با تصاویر از چهار محلی که در برنامه زیارت دوره عمومی مورد بازدید قرار می گیرد آورده شده است.

جهت مشاهده توضیحات و تصاویر زیارت دوره، روی عنوان یا تصویر کلیک نمائید.


زیارت اول - مسجد قُبازیارت دوم - مسجد ذوقبلتینزیارت سوم منطقه احدزیارت چهارم جنگ احزاب(خندق)


 

زائرین در داخل شهر مدینه و اطراف حرم از مساجد تاریخی مهم از جمله مسجد مباهله (مسجد الاجابه) ، مسجد غمامه ، مسجد امیرالمومنین(ع) و مسجد ابوذر دیدن می کنند.

مسجد مباهله: داستان مباهله که در قرآن به آن اشاره شده مربوط به مباهله پیامبر با علمای نصارای نجران است.

مسجد غمامه: محلی که حضرت پیامبر(ص) در سالهای پایانی عمر خویش در آنجا اقامه نماز عید و نماز باران کرد که امروزه به نام مسجد مصلا یا غمامه معروف است.

مسجد علی ابن ابیطالب(ع): محلی که حضرت علی(ع) نماز عید اقامه کرده است.