دوشنبه 20 مرداد 1399
EN

خبرگزاری حج و زیارت آذربایجان شرقی

مشاهده خبر

شستشوي خانه خدا با گلاب و آب زمزم‌+تصاوير

شستشوي خانه خدا با گلاب و آب زمزم‌+تصاوير
همزمان با روز پاياني ماه رجب و در آستانه فرا رسيدن ماه شعبان، امروز هشتم خرداد ماه، خانه خدا با حضور شماري از مسوولان سعودي و ميهماناني از كشورهاي اسلامي با گلاب ناب و آب زمزم‌ شستشو داده شد.
به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج به مكه مكرمه، صبح امروز مسجدالحرام ميزبان صدها هزار نفر از مسلمانان و شيعيان جهان بود كه پس از مدتها انتظار، شاهد باز شدن در كعبه بودند.

در اين مراسم باشكوه و معنوي كه هر ساله برگزار مي‌شود، خانه خدا با گلاب ناب و آب زمزم، پس از نماز صبح شستشو داده شد.

همچنين حجرالاسود نيز با پارچه اي سفيد و با تركيبي از گلاب و آب زمزم شستشو و معطر شد.

در مراسم امروز خالد الفيصل رئيس كميته مركزي حج عربستان و امير مكه، شيخ عبدالرحمن السديس رئيس كل امور حرمين شريفين و محمد الخزيم معاون وي به همراه برخي نمايندگان كشورهاي اسلامي حضور داشتند كه وارد خانه خدا شدند و در اين مراسم معنوي شركت كردند.


شستشوي خانه خدا در مراسم و مراحل ويژه اي انجام مي‌شود و ديوارهاي خانه خدا با ظروفي از آب زمزم مخلوط با گلاب با پارچه‌هاي سفيد شسته مي‌شوند.

همچنين زمين خانه خدا كه با سنگ مرمر مفروش است، با پارچه‌هاي سفيد معطر با بهترين عطرها، گلاب كاشان، عود و مشك شسته و خشك مي‌شود.

بر اساس سنت هر ساله كعبه مشرفه يك ساعت پس از نماز صبح باز شده و پادشاه يا معاون وي وارد آن مي‌شوند و پس از خواندن دو ركعت نماز در داخل آن، به همراه ميهماناني از كشورهاي اسلامي به شستشوي كعبه مشرفه مي‌پردازند كه البته امسال ملك عبدالله قادر به انجام اين كار نبود و خالد الفيصل امير مكه مكرمه به جاي وي اين كار را انجام داد.


شستشوي كعبه مشرفه يك سنت نبوي است كه پيامبر (ص) روز فتح مكه مكرمه هنگامي كه داخل كعبه مشرفه شد، پس از پاكسازي آن از وجود بت‌ها به شستشوي آن اقدام كردند.

 

 

 

 

 

 

مدیر سایت امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.