ﺳﻪشنبه 12 فروردین 1399
EN

خبرگزاری حج و زیارت آذربایجان شرقی

مشاهده خبر

نجف و كربلا امن‌ترين شهرهاي عراق / راه سامرا همچنان بسته است

نجف و كربلا امن‌ترين شهرهاي عراق / راه سامرا همچنان بسته است
سرپرست اداره كل عتبات سازمان حج و زيارت يكسان سازي هزينه رواديد و دريافت عوارض در فرودگاه‌هاي نجف و بغداد با فرودگاه‌هاي ايران را از مصوبات هيأت وزيران دولت عراق عنوان كرد كه در صورت تصويب نهايي، هزينه سفر زيارتي عتبات، ...
محسن نظافتي، سرپرست اداره كل عتبات سازمان حج و زيارت در گفت و گو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج به ارائه گزارشي از سفر نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت و رييس سازمان حج به عتبات پرداخت و نسبت به اعلام نتايج اين سفر در آينده اي نزديك ابراز اميدواري كرد.

وي افزود: اين سفر در سطح بسيار خوبي برگزار شد، حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكر و مهندس اوحدي تصميم گيرندگان اصلي در حوزه عتبات بودند كه در اين سفر حضور داشتند و با بالاترين سطوح مقامات عراقي از نخست وزير و كفيل رياست جمهوري عراق تا ديگر مسؤولان به رايزني درباره وضعيت زائران پرداختند.

سرپرست اداره كل عتبات سازمان حج و زيارت با اشاره به ديدارهاي وزير گردشگري و وزير و راه و ترابري عراق با رييس سازمان حج و زيارت و نيز ديدار مسؤولان ايراني با عمار حكيم، مراجع تقليد و عتبه‌هاي كاظمين، كربلا و نجف، بررسي مسائل فرهنگي را نيز جزئي از برنامه اين سفر عنوان كرد.

تسهيل روند اسكان و حمل و نقل زائران


وي همچنين از وعده‌هاي طرف عراقي براي تسهيل روند اسكان و حمل و نقل زائران ايراني خبر داد و برخي از اين وعده‌ها را نيازمند تصويب از سوي هيأت وزيران و برخي ديگر از مجامع عراقي عنوان و اظهار اميدواري كرد كه نتايج اين سفر در آينده اي نزديك رسانه اي شود.

نظافتي با بيان اينكه مسؤولان عراقي از طرح‌ها و پيشنهادهاي سازمان حج و زيارت و بعثه مقام معظم رهبري استقبال كردند و در جهت افزايش تعداد زائران قول‌هاي مساعدي دادند كه منتظر اجرايي شدن آن هستيم، تصريح كرد: البته اجرايي شدن وعده افزايش تعداد زائران منوط به فراهم شدن زيرساخت‌ها است.

وي گفت: طرف عراقي ابراز تمايل كرد با سرمايه گذاري هايي كه از سوي دو طرف انجام مي‌شود، كيفيت خدمات دهي به زائران افزايش يابد و ما هم ابراز تمايل خود را مبني بر اعزام دويست دستگاه اتوبوس در ايام نوروز به عتبات عاليات اعلام كرديم كه بايد امكانات و ظرفيت موجود فراهم شود.

سرپرست اداره كل عتبات سازمان حج و زيارت در ادامه، كاهش هزينه‌ها را دستاورد ديگر اين سفر عنوان و ابراز كرد: نخست وزير عراق دستور كاهش هزينه‌ها را مبني بر اينكه دريافت هزينه از زائران عراقي و ايراني، همسان سازي و قيمت‌هاي پايين‌تر لحاظ شود، صادر كرده است.

كاهش هزينه‌هاي سفر زيارتي عتبات


وي گفت: آقاي نوري مالكي دستور يكسان سازي هزينه‌ها را صادر كرده است كه در صورت تصويب در هيأت وزيران كشور عراق، ويزايي كه عراقي‌ها براي زائران ايراني به مبلغ ۳۰ و ۴۰ دلار صادر مي‌كنند همان ويزايي كه ايران براي زائران عراقي صادر مي‌كند، ۲۱ دلار خواهد شد.

نظافتي، يكسان سازي دريافت عوارض در فرودگاه‌هاي نجف و بغداد با فرودگاه‌هاي ايران را از موارد مصوبه هيأت دولت عراق عنوان و اظهار كرد: اين قوانين مراحل قانوني خود را طي مي‌كند كه طبيعتا مقداري زمان بر است، اما در صورت تصويب حدود ۳۰ تا ۴۰ دلار از هزينه زائران كم خواهد شد.

وي از برخي رسانه‌ها كه از كاهش هزينه‌هاي سفر زيارتي عتبات عاليات و افزايش تعداد اعزام‌ها خبر داده بودند ابراز گلايه كرد و گفت: منتظر افزايش سطح خدمات همچون هتل‌هاي مناسب و حمل و نقل در سطح استانداردهايي مانند عمره هستيم كه البته مسؤولان عراقي قول مساعد در اين زمينه داده اند.

وي ساخت هتل‌هاي جديد در عراق و بهبود سيستم حمل و نقل آن كشور را نيازمند همكاري سرمايه گذاران دانست و افزود: در اين سفر بر اساس توافق دو كشور تردد اتوبوس‌هاي حامل زائران ايراني و همچنين اتوبوس‌هاي عراقي در دو كشور حاصل شد كه پس از آماده شدن زيرساخت‌ها اجرايي مي‌شود.

نجف و كربلا امن‌ترين شهرهاي عراق / راه سامرا همچنان بسته است

رايزني با مقامات عراقي درباره مسائل امنيتي اين كشور بخش ديگري از سخنان سرپرست اداره كل عتبات سازمان حج و زيارت بود كه وي گفت: كربلاي معلي و نجف اشرف جزو امن‌ترين شهرهاي عراق هستند به طوري كه امسال ۵۰۰ هزار زائر ايراني در اربعين به كربلا رفتند و سلامت به كشور بازگشتند.

وي درباره فراهم شدن امكان زيارت امام هادي (ع) و امام عسكري (ع) در سامرا نيز توضيح داد: فعاليت گروهك‌هاي تروريستي در سامرا به جهت شرايط جغرافيايي بيشتر است، اما عراقي‌ها از ما بيشتر طالب هستند كه سامرا باز شود و در اين زمينه نيز قول مساعد داده اند كه اقداماتي انجام دهند.

نظافتي با بيان اينكه به محض اعلام فراهم شدن امكانات و شرايط امنيتي مناسب، زائران كربلا را به سامرا اعزام خواهيم كرد، گفت: اگرچه خبرهايي مبني بر انفجار و مسائل تروريستي از تلويزيون پخش مي‌شود، اما مردم نگران نباشند چراكه اينها در نقاط خاصي انجام مي‌شود كه زائران ما كمتر در آنجا تردد دارند.

زائران ايراني در امنيت كامل

وي ادامه داد: مردم نگران هستند و مي‌گويند در كاروان ثبت نام كرديم اما مرتب شاهد اين اخبار تأسف بار هستيم كه اگر اين وقايع را به درستي پيگيري كنند مي‌بينند كه ما كمترين خسارت جاني را در زائران داشته ايم، چراكه شركت‌هاي امنيتي به خوبي زائران را تحت پوشش قرار مي‌دهند.

وي با اشاره به شهادت دو زائر ايراني و مجروح شدن هشت تن ديگر در مسير سامرا در ايام اربعين گفت: زائراني كه دچار اين حادثه شدند آزاد بوده و خارج از برنامه سازمان حج و زيارت به سامرا رفته بودند، در مسر زائران عادي هيچ اتفاقي در اربعين به اين شلوغي نيفتاد.

سرپرست اداره كل عتبات سازمان حج و زيارت در پايان از رسانه‌ها و مطبوعات خواست كه مردم را از هرگونه نگراني درباره مسائل امنيتي عراق برحذر دارند و اعلام كنند كه سازمان حج و زيارت تمام تلاش خود را به كار بسته است تا زائران را به سلامت به عتبات عاليات اعزام كند و باز گرداند.
مدیر سایت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.