ﺳﻪشنبه 29 خرداد 1403
EN

خبرگزاری حج و زیارت آذربایجان شرقی

مشاهده خبر

وزارت حج و عمره عربستان:کارت هوشمند«نسک»؛ گامی برای ورود حجاج به مشاعر مقدسه

وزارت حج و عمره عربستان:کارت هوشمند«نسک»؛ گامی برای ورود حجاج به مشاعر مقدسه
وزارت حج و عمره عربستان هدف از راه‌اندازی کارت هوشمند «نسک» را ورود نظامند زایران بیت‌ الله الحرام به مشاعر مقدسه و خدمت‌ رسانی بهتر به حجاج اعلام کرد.

وزارت حج و عمره عربستان اعلام کرد: کارت هوشمند «نسک» که امسال برای نخستین بار راه اندازی شده، این امکان را برای همه زائران فراهم می‌کند که بدون مشکلی در مشاعر مقدسه تردد کنند و از مزایا و خدمات آن بهره مند شود.

بر اساس این گزارش، «نسک»، یک کارت هوشمند رسمی است که زائران عادی را از زائران بدون مجوز در مشاعر مقدسه متمایز می‌کند و همچنین، یک اپلیکیشن جامع و یکپارچه است که به دارنده آن امکان ثبت اطلاعات شخصی، سلامتی و اطلاعات مهم را می‌دهد.

این کارت پس از صدور روادید برای زائران خارج از کشور از طریق دفاتر و کارگزاران حج به آنها تحویل داده می‌شود.

در همین راستا، وزارت حج و عمره عربستان اعلام کرد: این کارت هوشمند این امکان را فراهم می‌آورد که خدمات ارائه شده به حجاج از سوی شرکت‌ها، کاروان‌های حج و هتل‌ها مورد ارزیابی قرار گیرد و همچنین، زائران بیت الله الحرام از طریق این کارت هوشمند می‌توانند شکایات و نظرات خود را مطرح کنند.

همچنین، این کارت هوشمند حرکت حجاج را در مشاعر مقدسه روان و تسهیل می‌کند، علاوه بر این که آنها را قادر می‌سازد تا پیام‌های مهم را دریافت کنند و از گروه بندی حرکت حجاج در مشاعر مقدسه مطلع شوند.

خالد فیصل، امیر منطقه مکه اعلام کرد که زائران بدون کارت هوشمند نسک نمی‌توانند وارد مکه شوند.

توفیق ربیعه، وزیر حج و عمره عربستان نیز اعلام کرد: امسال تردد زائران حج در شهرهای زیارتی با کارت هوشمند نسک امکان پذیر است.

یادآوری می‌شود، اعزام نخستین گروه زائران خارجی حج از ۱۱ می (۲ ذی القعده - ۲۲ اردیبهشت) آغاز می‌شود. با این وجود، نیروهای امنیتی یک هفته زودتر نسبت به سال‌های گذشته از ورود افراد بدون مجوز به مکه ممانعت می‌کنند. وزارت حج عربستان هم اعلام کرده است که ورود غیرقانونی به مکه جریمه دارد.

مدیر سایت امتیاز به خبر :