ﺳﻪشنبه 29 خرداد 1403
EN

خبرگزاری حج و زیارت آذربایجان شرقی

مشاهده خبر

سرپرست حجاج ایرانی: تمایل عربستان برای برقراری عمره پس از حج تمتع

سرپرست حجاج ایرانی: تمایل عربستان برای برقراری عمره پس از حج تمتع
نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت از تمایل عربستان برای برقراری عمره پس از حج تمتع خبر داد و گفت: تقاضای مسئولان بخش خصوصی عربستان نیز فعال بودن ایرانی‌ها در عمره است، به این دلیل که به بخش وسیعی از اقتصادشان کمک می&zw...

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب ـ نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی ـ در آستانه برگزاری حج ۱۴۰۳ با حضور در ایسنا و بازدید از بخش‌های مختلف این خبرگزاری به تبیین اهداف، برنامه‌ها و رویکردهای حج امسال پرداخت.

 

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه امیدواریم این سفر معنوی که یکی از بزرگترین گردهمایی‌های جهان اسلام است، روزیِ همه شود، اظهار داشت: گردهمایی‌های بزرگی برای مسلمانان در عمره رقم می‌خورد که «عمره رمضان» یکی از آنها است، جمعیت در این عمره از حج تمتع هم فراتر می‌رود، به گونه‌ای که درهای مسجدالحرام را می‌بندند تا به جمعیت گِرد کعبه، افزوده نشود. این درحالی است که در حج تمتع جمعیت متفرق است و زائران در سایر مکان‌های زیارتی مکه و مشاعر حضور دارند.

 

حجت الاسلام والمسلمین نواب با تأکید بر هوشیاری و آگاهی زائران در سفر به سرزمین وحی، گفت: مهم‌ترین مسئله در حج این است که زائران هوشیارانه مراقب باشند اعمالشان را با معرفت و به درستی انجام دهند؛ چرا که در سفرهای معنوی شیطان به دنبال تحت‌تأثیر قرار دادن کیفیت اعمال زائر است، البته این به معنی وسواس داشتن نیست. همچنین زائران باید پیش از سفر آگاهی خود را نسبت به اعمال و مناسک حج افزایش دهند.

 

نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت در ادامه بیان کرد: شعار حج ۱۴۰۳ چهار بخش دارد و عنوان کلی آن «حج؛ قرآن محوری، همدلی و اقتدار امت اسلامی و دفاع از فلسطین مظلوم» است. با توجه به اینکه حج مجموعه‌ای از فعالیت‌های عبادی، سیاسی و اجتماعی است این شعار بر اساس منویات حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری انتخاب شده است. «قرآن» به‌عنوان  کتاب آسمانی و معجزه پیامبر (ص) باید حتما مورد توجه قرار گیرد. همچنین آیات قرآن در مکه و مدینه بر پیامبر (ص) نازل شده‌اند، از همین رو قرآن محوری‌بخشی از شعار حج است.

 

سرپرست حجاج ایرنی با اشاره اینکه به یاری خدا برنامه‌های مختلفی برای اُنس با قرآن در سرزمین وحی درنظر گرفته شده است، افزود: دراین سفر زائرانی که با سواد هستند ختم قرآن خواهند داشت و جلسات انس و ختم قرآن با حضور قاریان داخلی و خارجی برگزار خواهد شد. نکته دیگری که در شعار حج مورد توجه است، «همدلی»، همگرایی و همبستگی در جهان اسلام است. هدف این بخش، اتحاد مسلمانان و جهان اسلام است که امروزه به آن نیاز بیشتری داریم. اکنون دشمنان، نسل جوان مسلمان را هدف قرار داده‌اند و تصور می‌کنند پیروز می‌شوند، اما در این مسیر موفق نخواهند بود.

 

وی با اشاره به اهمیت «اقتدار امت اسلامی» یادآور شد: اقتدار مسلمانان در سایه وحدت فراهم خواهد شد. این مسئله موجب ترس دشمنان از جهان اسلام است. همچنین با توجه به تحولات اخیر منطقه و جهان، بخش چهارم شعار حج هم به دفاع از ملت مظلوم فلسطین اختصاص دارد. به عبارت کلی‌تر، قرآن زیرساخت تمام شاخصه‌های شعار حج ۱۴۰۳ قرار دارد.

 

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت درباره ملاحظاتی که کارگزاران حج و زائران با توجه به قوانین عربستان باید درنظر داشته باشند، گفت: در ایام حج، سرزمین وحی میزبان حدود دو میلیون زائر از سراسر جهان است، بنابراین در برنامه‌ها به همراهی و همکاری با مسئولان و مأموران کشور میزبان (عربستان) تأکید کرده‌ایم. در عین حال، ما باید پایبند به مقررات و برنامه‌های خودمان هم  باشیم و آنچه را که مورد تأکید فقه شیعه است در نظر بگیریم. همچنین روحانیون و علما و هموطنان اهل سنت هم در کاروان‌هایی با مذاهب فقهی زائران و مختلف حضور دارند.

 

حجت الاسلام والمسلیمن نواب درباره ادامه از سرگیری سفرهای عمره و تداوم حضور عمره‌گزاران ایرانی پس از حج تمتع، اظهار  داشت: رئیس‌جمهور و تمام مسئولان بر این امر واقف‌اند و بعید می‌دانم مشکلی در زمینه اعزام عمره‌گزاران در آینده ایجاد شود. در ایران حدود ۶ میلیون نفر داوطلب اعزام داریم و در کشور میزبان هم این اشتیاق احساس می‌شود؛ چراکه وقتی با مسئولان بخش خصوصی عربستان جلسه داریم آنها تقاضای فعال بودن عمره را دارند، به این دلیل که به بخش وسیعی از اقتصادشان کمک می‌شود.

 

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه به حضور اندیشمندان و شخصیت‌های برجسته از دیگر کشورهای مسلمان در حج اشاره کرد و افزود: در سرزمین وحی، اندیشمندان کشورهای مختلف به دنبال پیدا کردن اندیشمندان سایر کشورهای مسلمان هستند. اساتید دانشگاه و حوزه وقتی کنار فردی قرار می‌گیرند به ارزیابی یکدیگر می‌پردازند تا دریابند مخاطبشان در چه سطحی از دانش و آگاهی قرار دارد. افرادی که از این ارتباط بهره بردند، کم نیستند و شبکه ارتباطی خوبی میان اندیشمندان سایر کشورها در حج شکل گرفته است. علاوه‌بر این با مسئولان کشورهای مختلف و امیرالحاج کشورهای دیگر در رابطه هستیم و در بعثه‌هایمان دیدارهایی خواهیم داشت. همچنین جلساتی بعد از ایام تشریق داریم، به عنوان مثال در حج گذشته با توجه به تأکید مقام معظم رهبری بر «شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی» همایشی در همین رابطه برگزار و از اندیشه‌ورزان نمونه  کشورمان که مقاله ارائه کرده بودند، تقدیر شد.

 

حجت الاسلام والمسلمین نواب با بیان اینکه برای فعالیت روحانیون در کاروان‌ها برنامه‌های متعدد فرهنگی پیش‌بینی شده است، گفت: برخی از این برنامه‌ها با محوریت انس و معرفت است و بر اساس زائرانی که در هتل‌ها اقامت دارند، سخنرانان یا مداحان در ارائه مطالب، اولویت‌هایی را  مد نظر قرار داده و نوآوری خواهند داشت؛ چراکه اکنون آگاهی زائران نسبت به قبل افزایش یافته است و مطالبه‌گر هستند. همچنین هر ساله بیش از ۳۰ نفر از افراد هم‌رده در بعثه ایران حضور می‌یابند و این دیدارها به حضور در بعثه ختم نمی‌شود و گاهی در مشاعر هم تداوم دارد و گاهی نیز شاهد اعزام قاریان و سخنرانان در جمع کاروان‌های حجاج کشورهای دیگر هستیم که برایشان بسیار دلچسب است.

 

در جریان بازدید نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از ایسنا، محمد مهدی خیرجو ـ مدیرعامل خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ـ نیز در سخنانی گفت: ایسنا به عنوانی خبرگزاری پیشرو همواره به موضوعات ملی و دینی یا بین‌المللی توجه ویژه داشته است، بر همین اساس توانسته‌ایم در سالیان گذشته به عنوان یک منبع خبری بیشترین نرخ بازدید را به خود اختصاص دهیم.

 

وی یادآور شد: در سال گذشته ایسنا رتبه نخست خبرگزاری‌ها را در نمایشگاه مطبوعات کسب کرد. با توجه به اینکه حج و زیارت یکی از دغدغه‌های خبری مهم است همواره تلاش کرده‌ایم تا خبرهای موثق و کاربردی را در قالب‌های مختلف خبری برای مخاطبان خود منتشر کنیم.

 

اعزام کاروان‌های حج تمتع بر اساس اعلام سازمان حج و زیارت از ۲۴ اردیبهشت‌ماه آغاز می‌شود و تا ۱۸ خردادماه ادامه خواهد داشت. سهمیه حج امسال ایران حدود ۸۷ هزار و ۵۰۰ نفر است.

مدیر سایت امتیاز به خبر :