شنبه 05 اسفند 1402
EN

خبرگزاری حج و زیارت آذربایجان شرقی

مشاهده خبر

بررسی روند اعزام زائران ایرانی به سرزمین وحی/کاهش شمار عوامل اجرایی حج/ایران ارزان ترین حج را دارد

بررسی روند اعزام زائران ایرانی به سرزمین وحی/کاهش شمار عوامل اجرایی حج/ایران ارزان ترین حج را دارد
حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، طرح کاهش شمار خادمان و عوامل اجرایی کاروان های حج تمتع را با حفظ کیفیت خدمات، یک «سیاست قطعی» به منظور کمک به افزایش اعزام شمار بیشتری از زائ...

سرپرست حجاج ایرانی این اظهارات را در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شنبه شب شبکه خبر با عنوان «بررسی روند اعزام زائران ایرانی به سرزمین وحی» بیان کرد.

 

در این گفتگو که «شمس الدین فرزادی پور» مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر) و «سعید چلندری» مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) تهران نیز حضور داشتند حجت الاسلام نواب در پاسخ به مجری برنامه که درباره کاهش یک هزار نفری عوامل اجرایی حج امسال و میزان تاثیر آن در ارائه خدمات به زائران خانه خدا سوال کرد، گفت: وظیفه اصلی بعثه مقام معظم رهبری، امور فرهنگی کاروان ها، اعمال دینی و معنوی زائران و حوزه نرم افزاری حج است و بهتر است این سوالات در برنامه ای با حضور رئیس سازمان حج و زیارت مطرح شود، اما لازم است من هم به عنوان خدمتگزار زائران به اینگونه موضوعات توجه داشته باشم.

 

وی افزود: هنوز نمی توان بطور دقیق تعداد عوامل اجرایی و خادمان کاروان ها را که امسال  کاهش می یابند، بیان کرد چون زمانی می توانیم این آمار را اعلام کنیم که همه برنامه هایمان را دراعزام به حج انجام داده باشیم.

 

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه ممکن است برخی کاروان ها که سالمندان زیادی دارند، خدمه کمکی بفرستیم، افزود: با این حال، از کاهشی که در بخش خادمان و عوامل حج 1402 صورت گرفته است، امسال تعداد 4 یا 5 کاروان به شمار کاروان های زائران افزوده می شود.

 

حجت الاسلام والمسلمین نواب گفت: این کاهش ظرفیت هم در نیروهای بعثه مقام معظم رهبری، هم سازمان حج و زیارت وهم هیات پزشکی، کارکنان هواپیمایی، خبرنگاران صداوسیما و سایر خدمه صف و ستادی حج صورت گرفته است.

 

وی هدف از این اقدام را کمک به افزایش اعزام شمار بیشتری از زائران خانه خدا بیان کرد و اظهارداشت: ما اکنون زائران در صف مانده زیادی داریم  و از زمان ثبت نام 30 سال طول خواهد کشید تا آخرین ثبت نامی ها مشرف شوند و با این وضعیت، بسیاری از آنها، باید با حالت کسالت و سن بالا، حج خود را انجام دهند. 

 

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه دراین شرایط باید از خادمین حج با حفظ کیفیت کاسته شود تا بتوان زائران بیشتری را اعزام کرد، گفت: با این نگاه، کاهش خادمان وعوامل اجرایی حج یک برنامه و سیاست قطعی است اما کاهش کیفیت ارائه خدمات در حج، خیر.

 

حجت الاسلام والمسلمین نواب در این زمینه به  کاهش اعضای مرکز پزشکی حج اشاره و تاکید کرد: امسال تعداد 400 پزشک و پیراپزشک داریم که به عنوان زائر عادی در کاروان ها حضور دارند و حاضرند به صورت افتخاری به زائران خانه خدا خدمت کنند.

 

وی افزود: مردم ایران که مردمی خدوم و نوعدوست هستند، کجا می توانند بهتر از مکه و مدینه را برای خدمت به هموطنان زائرخانه خدا بیابند؟! آنهم در حالی که از مقتدایشان، امام سجاد (ع) یاد گرفته اند که ایشان به صورت غریبه و ناشناس به یک کاروان حج رفته بودند تا به زائران خدمتگزاری کنند.

 

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با تاکید بر اینکه باید از این ظرفیت عظیم مردمی به خوبی در موسم حج استفاده شود، یادآور شد: درحال حاضر، افرادی به عنوان زائر خادم و زائر خادمه در کاروان ها داریم که می خواهند به حجاج مسن کمک کنند، به گونه ای که جمع زیادی از بانوان گفته اند آماده خدمتگزاری به زائران مسن خانم هستند.

 

حجت الاسلام والمسلمین نواب تصریح کرد: وقتی از مردم برای مشارکت در کاری دعوت شود، خود آنها با میل و رغبت پای کار می آیند و نتیجه چنین کاری در حج، افزایش تشرف شمار بیشتری از زائران منتظر به زیارت بیت الله الحرام خواهد بود.

 

 کاروان 230 نفره آزمایشی است

سرپرست بعثه مقام معظم رهبری در باره علت تشکیل کاروان های پرتعداد 180 و 230 نفره در حج 1402 گفت: در گذشته به دلیل وجود هواپیماهای پهن پیکر بوئینگ و ایرباس در ایران، کاروان های بزرگ حتی 260 نفره هم داشتیم اما امسال فقط یک کاروان 230 نفره داریم که آزمایشی و پرواز محور است.

 

وی افزود: تعداد اعضای کاروان ها بر اساس نیاز و ظرفیت شهرستانها و استانها تنظیم می شود و امسال حدود 130 کاروان با ظرفیت عادی و کمتر از 150 نفر داریم.

 

 ایران ارزان ترین حج را دارد

حجت الاسلام والمسلمین نواب در پاسخ به سوالی مبنی بر بالابودن هزینه های حج اظهارداشت: بالارفتن هزینه های حج از ناحیه دولت ایران نیست بلکه عوامل مختلفی از جمله هزینه های هتل و اقامت در آن تاثیرگذار هستند و بطور نمونه، امسال دولت عربستان، مالیات بر ارزش افزوده در همه امور تجاری را 15 درصد افزایش داده است.

 

وی افزود: میانگین سرانه هزینه های حج برای هر زائر ایرانی حدود چهار هزار دلار است در حالی که در بسیاری از کشورها، هزینه های آنان چندین هزار دلار بیشتر است و از این نظر، ایران یکی از ارزان ترین حج ها را دارد.

 

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همچنین گفت که امسال هم سفارت و هم کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در عربستان دایر می شوند و کارکنان آنها برای انجام وظایف محوله در حال استقرار در این مراکز دیپلماتیک هستند.

 

وی همچنین از برنامه ایران برای استفاده زائران «مدینه بعد» از قطارهای سریع السیر در مسیر مکه به مدینه خبر داد و گفت که برای نخستین بار، شماری از زائران ایرانی پس از انجام مناسک حج با قطار از مکه راهی مدینه منوره خواهند شد.

 

حجت الاسلام والمسلمین نواب همچنین از تلاش بعثه و سازمان حج برای استفاده از فرودگاه طائف جهت انتقال زائران ایرانی خبر داد و اظهارداشت: در حال حاضر، پروازهای مدینه قبل به مقصد شهر پیامبر انجام می شود، اما پروازهای مدینه بعد که از طریق فرودگاه جده صورت می گیرد، به دلیل آنکه موجب می شود زائران خانه خدا برای احرام پوشیدن در مسجد جحفه و رفتن به مکه بیش از 300 کیلومتر را طی کنند، مشکلاتی به بارآورده است.

 

وی طولانی شدن مسیر، شرجی بودن هوا و احتمال نرسیدن شماری از زائران به مکه مکرمه تا قبل از طلوع آفتاب که گاهی موجب می شود آنها به عنوان کفاره، ناچار به قربانی کردن گوسفند شوند، از جمله این مشکلات دانست و یادآور شد که طولانی شدن مسافت علاوه بر خسته کردن زائران، هر ساله موجب قربانی کردن 300 تا 400 گوسفند به صورت کفاره می شود.

 

سرپرست حجاج ایرانی گفت: در صورتی که فرودگاه طائف به مقاصد پروازی ایران در حج اضافه شود، مسیر زائران نزدیک به صد کیلومتر خواهد بود و آنها می توانند در این مسیر، در میقات قرن المنازل، احرام بپوشند.

 

برنامه های معرفت افزایی زائران

حجت الاسلام والمسلمین نواب در بخش دیگری از برنامه گفت وگوی ویژه خبری به تشریح برنامه های بعثه مقام معظم رهبری در حوزه معرفت افزایی زائران در سه سطح فردی، کاروانی و سراسری پرداخت و از برگزاری 10 جلسه آموزشی و معرفت افزایی برای زائران کاروان های مدینه قبل و 12 جلسه برای کاروان های مدینه بعد خبر داد.

 

وی گفت: در این جلسات، احکام و مناسک حج، تاریخ اسلام، مباحث قرآنی و دیگر موضوعات دینی و مذهبی مورد نیاز زائران بیان می شود.

 

سرپرست بعثه مقام معظم رهبری، پخش برنامه آنلاین «پرسمان حج» از شبکه اینترنتی «میقات»، در دسترس بودن 180 جلسه ضبط شده موردنیاز زائران خانه خدا، برگزاری جلسات «انس و معرفت» و «انس با قرآن» با حضور قاریان ممتاز قرآن کریم، راه اندازی کتابخانه های سیار در هتل های محل اقامت زائران در مکه و مدینه  و آموزش دعای مکارم و دعای والدین و فرزند از صحیفه سجادیه را از جمله برنامه های بعثه در حوزه فرهنگی در حج امسال بیان کرد.

 

حجت الاسلام والمسلمین نواب گفت: به لطف خدا و با زحماتی که برادران عزیز در هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران کشیده اند، از سوم خرداد تاکنون حدود 10 هزار زائر به سرزمین وحی منتقل و به زیارت مرقد پاک پیامبر رحمت (ص)، ائمه طاهرین و ائمه مظلوم بقیع (ع) و حضرت فاطمه اطهر (س) مشرف شده اند.

 

وی افزود: در این مدت، جلسات انس و معرفت  و همچنین دعای کمیل و دعای ندبه در هتل های محل اقامت زائران ایرانی در مدینه منوره برگزار شده است و برنامه های آنان روند عادی خود را طی می کند.

 

در این برنامه خبری،  فرزادی پور مدیرعامل ایران ایر نیز با تشریح خدمات این شرکت در زمینه انتقال زائران گفت که از مجموع 39 پرواز انجام شده، بجز یک پرواز که تاخیری شش ساعته داشت، سایر پروازهای این شرکت از ایستگاههای مختلف بطور میانگین حدود نیم ساعت تاخیر داشته که از نظر فنی، قابل قبول است.

 

چلندری مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) تهران نیز گفت که امسال کاروان های 10 استان پروازهای خود را به سرزمین وحی از طریق ترمینال سلام فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) انجام می دهند و ظرفیت پنج هزار پارکینگ خودرویی نیز در این فرودگاه برای بدرقه و استقبال از زائران وجود دارد هرچند بهتر است به منظور تسهیل و تسریع روند اعزام زائران، همراهان آنها از حضور در فرودگاه خودداری کنند.

مدیر سایت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام
ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.