چهارشنبه 06 مهر 1401
EN

خبرگزاری حج و زیارت آذربایجان شرقی

مشاهده خبر

برنامه ریزی برای حج تمتع 1401 در حال انجام است/پرواز چارتر جهت کاهش هزینه های عتبات

برنامه ریزی برای حج تمتع 1401 در حال انجام است/پرواز چارتر جهت کاهش هزینه های عتبات
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به دعوت عربستان سعودی از برخی کشورهای اسلامی طی هفته های اخیر برای مذاکرات حج تمتع، گفت:هر زمانی عربستان دعوت به عمل آورد، آماده اعزام کارشناسان ذیربط درحوزه اسکان، تغذیه و تدارکات و حمل و نقل هستیم...

دکتر سید صادق حسینی در دیدار نوروزی با کارکنان ضمن تبریک آغاز سال 1401 با اشاره به روزهای تلخ و شیرین سال گذشته ، ابراز امیدواری کرد که روزهای شیرین و امید بخش در سال کنونی استمرار یابد.


وی با برشمردن اقدامات انجام شده در حوزه حج و زیارت اعم از زیارت اعتاب مقدسه و حج و عمره که در سال گذشته انجام گرفت و در امسال نیز با جدیت دنبال خواهد شد، گفت: بعد از تعطیلی سفرهای زیارتی به عتبات عالیات بدلیل شیوع کرونا، با توجه به کاهش این بیماری و واکسیناسیون حداکثری، این سفرهای زیارتی از انتهای آبان ماه سال گذشته از سرگیری شد که استقبال متقاضیان را به ویژه در عتبات نوروزی داشته است.


حسینی با اشاره به تلاش های صورت گرفته از سوی معاونت عتبات سازمان حج و زیارت وهمه دست اندرکاران در ستاد و استانها برای از سرگیری سفر به عتبات عالیات گفت: از سرگیری سفرها با توجه به اجرای آزمایشی طرح نوین عتبات کار سختی بود چرا که در گذشته کار اجرایی به صورت متمرکز و از سوی یک شرکت انجام می گرفت ولی در این دوره و بعد از تعطیلی اعزام ها، سازمان به طور کامل به اجرا در حوزه اعزام عتبات پرداخت که علیرغم بسیاری محدودیت ها کار را به نحو احسن انجام دادند.


رئیس سازمان حج و زیارت افزود: همچنین اجرای آزمایشی طرح نوین عتبات در این دوره با ایام نوروزی مصادف شد و شاهد اوج سفرها به عتبات بوده ایم که حجم سنگینی کار را شاهد بوده ایم و به همه دست اندرکاران خسته نباشید می گوییم.


حسینی با اشاره به برخی صحبت های مطرح شده در جامعه مبنی براینکه چرا سفرهای زیارتی به اعتابت مقدسه گران تر از سفرهای سیاحتی به برخی کشورها است، گفت: یکی از عمده ترین دلایل هزینه های سفر به عتبات عالیات موضوع پروازها است که با تلاش صورت گرفته، با ایرلاین های مختلف و رئیس سازمان هواپیمایی جلساتی را برگزار کردیم که با رایزنی های انجام شده حداقل پروازهایی در اختیار سازمان قرارگرفت که این مهم موجب شد تا کاهش قیمت ها به نسبت سالهای قبل انجام بگیرد.


وی در عین حال اضافه کرد: البته این نظر ما را تامین نمی کند بلکه باید پروازها به صورت چارتری برای اعزام زائران به عتبات عالیات داده شود تا شاهد کاهش قیمت ها و دغدغه زائران باشیم.


رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص حج تمتع و عمره نیز اظهارکرد: طی هفته های گذشته تعدادی از وزرای حج و زیارت کشورهای اسلامی بابت گفتگو برای حج تمتع به عربستان دعوت شدند و گفتگوها درخصوص چگونگی تسهیل حضور زائران بوده اما در رابطه باسهمیه حضور زائران صحبتی نشده است اما در مجموع شواهد و قرائن نشان دهنده برگزاری حج تمتع 1401 خواهد بود.


حسینی تصریح کرد: ظاهراَ درصد تخصیصی بابت سهمیه کشورها نیز براساس شیوع کرونا در کشورهای اسلامی است یعنی مبنا میزان مبتلایان براساس آمار اعلامی از سازمان بهداشت جهانی خواهد بود.
 

وی با اشاره به اقدامات و برنامه های انجام شده، افزود: کمیسیون ها و کمیته هایی که باید درخصوص حج تمتع تشکیل می شد انجام گرفته است و احکام لازم صادر شده است که نشاندهنده برنامه ریزی کامل دراین حوزه است.


رئیس سازمان حج و زیارت درخصوص حج عمره نیز اظهارداشت: باتوجه به اینکه حدود 6 میلیون نفر ازهموطنان درنوبت اعزام عمره هستند و این سفر زیارتی نیز از سال 94 تعطیل شده است، پیگیری های لازم از سوی سازمان و بعثه مقام معظم رهبری انجام می گیرد تا انشاالله گشایشی در این راستا صورت گیرد.

مدیر سایت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.