دوشنبه 20 آذر 1402
EN

خبرگزاری حج و زیارت آذربایجان شرقی

مشاهده خبر

عدم مراجعه زایران به مرزهای زمینی تا اعلام رسمی/منتظر تصمیم عربستان برای حج تمتع هستیم

عدم مراجعه زایران به مرزهای زمینی تا اعلام رسمی/منتظر تصمیم عربستان برای حج تمتع هستیم
رییس سازمان حج وزیارت با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای تسهیل امور اعزام های زیارتی به اعتاب مقدسه اظهارکرد: در صورت مهیا شدن شرایط چارتر به عتبات عالیات و ورود بخش خصوصی در اجاره هتل ها، هزینه اعزام های هوایی ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش...

دکتر سید صادق حسینی در شبکه قرآن و معارف سیما درباره جایگاه و سهم زیارت در زندگی اسلامی تبیین کرد: انسان دارای دو بعد معنوی و مادی است؛ شاخص هایی همانند تمکن مالی ، ثروت و ....ارزشگذاری مادی یک فرد محسوب می شوند اما در زمینه ابعاد روحانی و معنوی ارزشگذاری متفاوت است یعنی به میزانی که انسان به خالق هستی اتصال یابد ارزش انسان و شکوه او افزایش وارتقاء می یابد .


تاثیر زیارت در ابعاد معنوی انسان
وی افزود: در معارف اسلامی نیز سه شاخص ارزش گذاری در بعد معنوی وجود دارد که شامل تقوا ، ایمان و عمل صالح و ارتباط پیوسته با ائمه اطهار و پیامبر (ص) است ؛ پیامبر(ص) و معصومین واسطه الهی و منبع نور هستند. بنابراین اگر کسی محبت این عزیزان را که به واسطه زیارت بدست آورد ، عظمت و رفعت می یابد .


دکتر حسینی با بیان اینکه زیارت و اتصال به منبع نور که همانا اهل بیت عصمت و طهارت و پیامبرعلیهم السلام هستند موجب ارزش بخشی به انسان می شود، تصریح کرد: مفهوم بخشی راه زندگی و دستیابی به اوج معارف به واسطه زیارت ایجاد می شود زیرا معصومین متصل به سرچشمه نور هستند.
 

زیارت به انسان رنگ خدایی می بخشد


وی افزود: با محبت اهل بیت عصمت و طهارت است که انسان به خداوند اتصال می یابد و ارزشها و معارف به ما آموخته می شود. به واسطه زیارت است که امور دنیایی اصلاح می شود و حتی شرط قبولی طاعت محسوب می شود و انسان رنگ خدایی می یابد.
 

 تاثیر زیارت در رشد فرهنگی جامعه


وی اشاره کرد: زیارت موجب رشد فرهنگی فرد و جامعه می شود و بالندگی را به دنبال دارد ؛ زیارت نوعی بیعت با معصوم است و بیعت با معصوم نیز بیعت با خداوند محسوب می شود.

 

 آخرین اقدامات حوزه حج وزیارت برای رفع موانع
رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه زیارت در سازمان متبوع خود گفت: در طی یک ماه حضور در سازمان حج وزیارت سعی کرده ایم موانع لازم برای متقاضیان سفرهای زیارتی را برداشته یا آن را کاهش دهیم. ضمن اینکه در صدد فراهم آوری تسهیلات لازم برای کمک به زائران و متقاضیان سفر زیارتی هستیم .


وی ،عمده هزینه های سفرهای زیارتی اعتاب مقدسه را ناشی از هزینه های پروازی و هتلی دانست و تصریح کرد: ۶۰ درصد هزینه ها به واسطه پروازو حمل و نقل و پیش بینی هتل ها درهزینه های بعدی نقش مهمی را ایفا می کنند.


دکتر حسینی با بیان مهمترین اقدامات، دریافت مجوزهای لازم برای تسهیل امور زیارتی زایران را منوط به تایید و تصویب شورای عالی حج دانست و تصریح کرد؛ با انجام پیگیری هی صورت گرفته امیدواریم این شورا با ریاست رییس جمهوری محترم تا پایان سال برگزار شود. وی اضافه کرد: تمام تلاش خود را برای بهبود امر زیارت و کاهش هزینه های سفرهای زیارتی انجام خواهیم داد.


 پروازهای چارتر عتبات در اختیار سازمان حج وزیارت نیست
به گفته دکترحسینی ، در بسیاری سفرهای سیاحتی به کشورهای دنیا پروازها به صورت چارتری صورت می گیرد یا اینکه هتل ها از سوی بخش خصوصی اجاره می شود واین موضوعات موجب شکسته شدن و کاهش قیمت ها می شود در صورتی که در سفر به عتبات عالیات عراق اینگونه نیست و پروازهای چارتر در اختیار سازمان حج و زیارت قرار ندارد و ما به عنوان سازمان حج و زیارت بدنبال تسهیل این مهم هستیم.


 لزوم ورود بخش خصوصی به اجاره هتل های عتبات
وی درباره اجاره هتل ها و تاثیر آن در شکسته شدن قیمت ها نیز گفت: در حال رایزنی و تعامل با بخش خصوصی هستیم که در زمینه اجاره بلند مدت هتل ها ورود پیدا کنند و اگر این امکان صورت پذیرد، شاهد کاهش هزینه های هتلی خواهیم بود. طبعا این مهم هم به نفع زائران‌ و هم به نفع هتل‌داران کشور میزبان خواهد بود که در این زمینه رایزنی شده است؛ در صورت فراهم شدن شرایط ذکر شده شامل دریافت چارتر پروازهای هوایی و همچنین ورود بخش خصوصی به موضوع هتل ها شاهد کاهش ۲۰ تا ۲۵ درصدی هزینه های سفرهای هوایی به عتبات عالیات خواهیم بود . همچنین در صورت راه اندازی سفرهای زمینی، هزینه کاهش ۵۰ درصدی را شاهد خواهیم بود.


 قول مساعدت رییس فرودگاه نجف به زایران ایرانی
رییس سازمان حج وزیارت با بیان این مطلب که یکی از عمده دلایل بالا بودن قیمت پروازهای عتبات عالیات به نسبت سایر کشورها، بالا بودن قیمت فرودگاه نجف است اظهار داشت : در دیداری که اخیرا با رییس سازمان هواپیمایی داشتیم به موضوع گران بودن سفر هوایی به عتبات به نسبت سایر سفرهای سیاحتی به دیگر کشورها، به گران بودن فرودگاه نجف اشاره گردید.


حسینی با بیان اینکه فرودگاه نجف در اختیار بخش خصوصی است و دلیل گرانی آن همین موضوع است، گفت: البته دردیدار اخیر با رئیس فرودگاه نجف ایشان قول مساعدت دادند تا هزینه ها برای زایران ایرانی تا ۵۰ درصد کاهش یابد.


 پیش بینی ها برای کاهش هزینه های ۲۰ تا ۲۵ درصدی سفرهای هوایی
وی افزود: البته هزینه هایی همانند لغو روادید و همچنین دریافت تست پی سی آر زایران در داخل کشور که قبلاً در عراق انجام می گرفت، موجب شکسته شدن برخی هزینه ها شده است اما همچنان نیازمند شرایط ذکر شده برای پروازهای چارتر، هتل ها و ..... هستیم تا کاهش ۲۰ تا ۲۵ درصدی هزینه های سفرهای هوایی محقق شود.


وی در خصوص آزمایش پی سی آر و واکسن نیز گفت: تست منفی پی سی آر باید ۷۲ ساعت قبل از پرواز دریافت شود ضمن اینکه تزریق دو دوز واکسن نیز الزامی می باشد.


 تاثیر سفرهای ریلی در کاهش هزینه های سفر به عتبات
رییس سازمان حج و زیارت همچنین در خصوص تحقق سفرهای ریلی به عراق و تاثیر آن در کاهش هزینه ها گفت: در این خصوص تفاهم نامه ای میان وزیرمحترم راه و طرف عراقی به امضا رسیده و اقداماتی مدنظر است که ان شاالله در صورت تحقق این موضع شاهد افزایش اعزام ها و کاهش هزینه ها خواهیم بود. البته موضوع سرعت گرفتن سفرهای ریلی و فراهم شدن زیرساخت های لازم آن را در شورای عالی حج وزیارت مطرح خواهیم کرد .
دکتر حسینی با بیان اینکه سازمان حج وزیارت تمام تلاش خود را برای اعزام زایران در کمال امنیت و عزت و کرامت انجام می دهد گفت: موضوع امنیت غذایی و فراهم شدن شرایط مناسب سفر و اسکان از جمله اقدامات مهم محسوب می شود.


تسهیلات کم بهره برای ۱۸ هزار نفر از زایران عتبات
وی در خصوص تلاش های صورت گرفته برای دریافت تسهیلات کم بهره برای زایران عتبات عالیات اعلام کرد: رایزنی های لازم با بانک های عامل ملی، ملت و شهر صورت گرفته و طبق توافقات بعمل آمده ۱۸ هزار نفر از زایران در ایام نوروز و بعد از آن از تسهیلات ۵ میلیون تومانی قرض الحسنه که تقریبا نیمی از هزینه های سفر است، بهره مند می شوند ؛ زایران بعد از نام نویسی نهایی در کاروان می توانند در صورت تمایل برگه مربوط به تسهیلات را از دفاتر زیارتی دریافت نموده و به بانک های عامل معرفی شده مراجعه نمایند.


مشتاقان زیارت تا اطلاع رسانی رسمی سازمان به مرزهای زمینی مراجعه نکنند
وی در خصوص اعزام های زمینی به عتبات عالیات تاکید کرد: در خصوص بازگشایی مرز زمینی نیز تا این لحظه اعلام رسمی از سوی مقامات عراقی صورت نگرفته است؛ متاسفانه این روزها برخی هموطنان و مشتاقان زیارت به صورت زمینی به مرزها مراجعه می کنند که با عدم خروج مواجه می شوند و مشکلاتی برای آنها ایجاد می گردد.وی افزود در صورتی موافقت برای بازگشایی مرزهای زمینی از سوی کشور میزبان، اطلاع رسانی خواهد شد فلذا خواهش می کنیم عزیزان متقاضی به مرزها مراجعه نکنند.


 منتظر عربستان برای تعیین تکلیف حج تمتع هستیم
رییس سازمان حج و زیارت درباره سفر حج تمتع و عمره نیز گفت: ما منتظر اقدامات و تصمیمات وزارت حج عربستان برای حج تمتع هستیم ؛ معمولا ۶ ماه قبل از حج تمتع از کشورها برای انعقاد تفاهمنامه دعوت به عمل می آمد که هنوز این اقدام از سوی کشور میزبان انجام نشده و ما نیز در صورت اعلام عربستان برای تخصیص سهمیه و پذیرش هر تعداد از حجاج حج تمتع ، برنامه ها و اقدامات را عملیاتی خواهیم کرد و برنامه ریزی لازم را انجام می دهیم.


وی افزود: در حال حاضر نیز عربستان عمره را برای عمره گزاران بدون محدودیت های فاصله گذاری ،تست پی سی ار و الزامی نبودن ماسک انجام می دهد و ما نیز منتظر نظر کشور میزبان برای حج تمتع هستیم.


 راه اندازی عمره منوط به تحقق شرایط مطرح شده است
رییس سازمان حج وزیارت درباره عمره نیز گفت: ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در نوبت عمره قرار دارند که این سفرها از ۹۴ انجام نمی گیرد . ما نیز شرایطی برای از سرگیری عمره مطرح کرده ایم که حمایت کنسولی از زایران مهمترین آن است.


وی افزود: دفاتر رسمی سازمان در مکه و مدینه ‌و جده نیز تعطیل است و در صورتی که دفاتر راه اندازی شود و همچنین شرایط خدمات کنسولی فراهم شود شرایط برای از سرگیری اعزام های عمره فراهم می شود .

مدیر سایت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.