یکشنبه 13 فروردین 1402
EN

خبرگزاری حج و زیارت آذربایجان شرقی

مشاهده خبر

پیگیری برقراری سفرهای زیارتی سوریه/احتمال از سرگیری سفرهای عمره/هزینه اعزامهای عتبات

پیگیری برقراری سفرهای زیارتی سوریه/احتمال از سرگیری سفرهای عمره/هزینه اعزامهای عتبات

علی رضا رشیدیان رییس سازمان حج و زیارت در گفتگویی با رادیو اظهار کرد : به دنبال پیگیری های صورت گرفته برای راه اندازی سفرهای زیارتی سوریه و زیارت حرم های مطهر حضرت زینب (س) و حضرت رقیه (س) ،طی این هفته هیاتی از سازمان حج و زیارت به سوریه اعزام می شود تا مقدمات سفرهای زیارتی زائران دلداده و مشتاق زیارت را به این كشور فراهم كند.


وی افزود : همچنین دستورالعمل های بهداشتی از طریق وزارت خارجه كشورمان برای مقامات سوری ارسال شده است و در حال پیگیری هستند و امیدواریم این هفته به توافقات نهایی دست یابیم تا اعزام زائران به سوریه نیز هر چه سریعتر فراهم شود .

صدور مجوز بازگشت زمینی زائران عتبات عالیات

رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به لغو روادید سفرهای زیارتی هوایی به عراق و آغاز اعزام كاروان های مجاز زیر نظر سازمان حج و زیارت توضیح داد: گروه هایی را برای فراهم كردن امكانات رفاهی و همچون اسكان ، تغذیه ، تردد ، سلامت زائران كشورمان به عراق اعزام كرده ایم و ان شاالله از بیست و سوم آبان اعزام زائران به صورت هوایی آغاز می شود.


رشیدیان تصریح كرد: با توجه به اینكه مجوز بازگشت زمینی زائران عتبات نیز با پیگیری های صورت گرفته صادر شده است ، شاهد كاهش هزینه های سفر خواهیم بود .


وی با اشاره به پیگیری سازمان حج و زیارت برای از سرگیری سفرهای زیارتی زمینی به عتبات عالیات افزود : امیدواریم پس از آغاز اعزام كاروان های مجاز هوایی از اواخر این ماه و باتوجه به واكسیناسیون مردم علیه بیماری كرونا كه به طور گسترده صورت گرفته است و ادامه دارد ؛ سفرهای زمینی عتبات عالیات هم فراهم شود تا زائران با رعایت پروتكل های بهداشتی از ظرفیت این نوع اعزام ها نیز بهره مند شوند.

هزینه سفرهای زیارتی عتبات

رییس سازمان حج و زیارت درباره بسته های زیارتی در نظر گرفته شده برای زائران در سفرهای پیش رو توضیح داد : در ماه نخست یك بسته زیارتی شامل 7 شب و 8 روز اقامت برای همه زائران در نظر گرفته ایم اما به دفاتر زیارتی در همه استان ها ابلاغ كرده ایم كه هر زائری هر نوع زیارتی را كه مد نظر داشت می تواند درخواست كند تا با برنامه ریزی و مدیریت درست بتوانیم ؛ خواسته های زائران عزیز را با توجه به محدویت زمانی و مالی آنها فراهم كنیم و هر كسی با هر سلیقه و توان مالی به این سفر معنوی اعزام شود.


رشیدیان در ادامه به هزینه 9 میلیون و 200 هزار تا 9 میلیون و 600 هزار تومانی برآورد شده برای سفرهای هوایی زائران به عراق اشاره و اظهار امیدواری كرد : با صدور مجوز سفرهای زمینی این میزان برآورد نیز كاهش مناسبی داشته باشد .

احتمال از سرگیری سفرهای عمره

رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به رفع موانع كرونایی در مسجد الحرام و مسجد النبی (ص) ، برگزاری نمازهای جماعت در مكه و مدینه و همچنین افزایش عمره گزاران از كشورهای مختلف در عربستان و از سویی واكسیناسیون وسیع در سطح جهان پیش بینی كرد، نه تنها حج تمتع آینده برگزار می شود بلكه با ایجاد شرایطی امكان اعزام عمره گزاران كشورمان نیز به سرزمین وحی ممكن است .


رشیدیان در ادامه بیان کرد : شواهد نشان می دهد عربستان در حال آماده شدن برای برگزاری حج تمتع سال آینده است و اگر مشكل راه اندازی دفتر كنسولگری ایران در عربستان حل شود ؛ حتی برای اعزام عمره گزاران نیز مشكلی نخواهیم داشت .


وی اظهار کرد: طبق معمول؛ روال مذاكرات برای حج تمتع آینده در آذر ماه آغاز می شود و اگر تا آن زمان گروهی از كشورمان به عربستان برود و مذاكرات آغاز شود یعنی حج تمتع ان شاالله برگزار می شود .


رشیدیان پیش بینی كرد كه مشكلی برای حضور زائران در حج تمتع 1401 نیست و با توجه به مبالغی كه در گذشته از زائران دریافت شده است شاید با پرداخت هزینه نه چندان زیادی زائران بتوانند به سرزمین وحی برای بجای آوردن اعمال خود مشرف شوند.


رییس سازمان حج و زیارت در پایان از زائران خواست برای سفرهای زیارتی از طریق دفاتر حج و زیارت و كاروان های مجاز زیر نظر این سازمان اقدام كنند تا دچار مشكلات مختلف كه همیشه متاسفانه شاهد آن هستیم، نشوند و سفری همراه با آرامش و امنیت و حفظ شان و جایگاه خود داشته باشند.

مدیر سایت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.