دوشنبه 26 مهر 1400
EN

خبرگزاری حج و زیارت آذربایجان شرقی

مشاهده خبر

تاکید بر بازگشت زائران به صورتی هوایی/لزوم استفاده از ظرفیت حج و زیارت در مدیریت سفر اربعین

تاکید بر بازگشت زائران به صورتی هوایی/لزوم استفاده از ظرفیت حج و زیارت در مدیریت سفر اربعین
رئیس سازمان حج و زیارت گفت : عزت ، کرامت و سلامت زائران در سفر اربعین و نیز همه سفرهای زیارتی دغدغه اصلی و محوری ماست که همواره تلاش می کنیم مقدمات ولوازم سفر آنان با حفظ این سه اصل فراهم شود.

علی رضا رشیدیان درجریان سفر به عراق در گفت و گو با سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نجف اشرف گفت : امسال در پی شرایط کرونایی سهمیه 60 هزار نفری برای زائران ما تعیین شد که این خود در کنار تعیین شروطی چون تزریق دو دز واکسن و اعزام زائران فقط به صورت هوایی خود عامل نارضایتی مردم ما وعاشقان اباعبدالله (ع) بود که سفر اربعین را فرصتی برای زیارت ارزان عتبات می دانستند.


وی تصریح کرد : علی رغم اینکه تلاش کردیم دستورالعمل های بهداشتی را برای حفظ سلامت مردم در جریان روند ثبت نام و روند دریافت گذرنامه و تا صدور ویزا به بهترین نحو رعایت کرده و از حضور و تجمع مردم در شرایط کرونایی جلوگیری کنیم وموفق هم بودیم اما در مرحله بعد از اختیار حج و زیارت خارج بود با توجه به به محدودیت مراکز فروش بلیت و وضعیت نرخ ها و نحوه انجام پروازها شاهد تجمعات و ازدحام مردم بودیم .


وی عنوان کرد : مشکلات متعدد این زائران در فرودگاه و افزایش نرخ بلیت های پروازی علی رغم تعیین قیمت مصوب برای بلیت رفت و برگشت ، معطلی در فرودگاه ها و برخی مسائل دیگر این ناراحتی و دغدغه ها را مضاعف کرد.


وی افزود: در این رابطه طی روزهای گذشته با رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت وگو کردیم تا به حل مشکل زائران کمک کنند تا هم تعداد کافی پرواز و هم قیمت مصوب بلیت برای زائران فراهم شود.


وی با بیان اینکه پیگیری ها از سوی مسئولان اعم از سازمان بازرسی برای برخورد با متخلفان و نیز وزارت راه و شهرسازی وغیره در دست انجام است ، افزود : در فرودگاه نجف اشرف هم مسائلی وجود داشت که در حال رفع است.


وی تصریح کرد : این شرایط در شان زائر ما نیست از این رو تلاش ها بر آن است که زائران ما در چارچوب های قانونی و با حفظ شان و کرامت انسانی شان و نیز سلامت با رعایت کامل دستوراالعمل های بهداشتی به این سفر اعزام شوند.


وی ادامه داد: برای بازگشت بخشی از زائران هم از مرز زمینی بر اساس اعلام مسئولان شش هزار دستگاه اتوبوس تدارک می شود اما تاکید بر بازگشت زائران به صورتی هوایی است که به جهت حفظ سلامت شان اهمیت دارد.


وی ادامه داد : هم اکنون ستادهای حج و زیارت برای هدایت و راهنمایی و خدمات دهی به زائران در کربلا ، نجف اشرف و کاظمین فعال هستند و مباحث بیمه ای ودرمانی زائران هم با استقرار درمانگاه در این شهرها و نیز رسیدن آمبولانس های هیات پزشکی آماده است.

**امسال بهترین فرصت برای استفاده از ظرفیت حج و زیارت در مدیریت سفر اربعین بود

*سرکنسول جمهوری اسلامی ایران* در نجف اشرف گفت : امسال فرصتی طلایی بود تا مدیریت سازمان حج و زیارت برای صفر تا صد سفر اربعین تمرین و آزموده می شد.


حجت الاسلام سید رضی‌الدین کاظمی مازندرانی افزود : ویزای زیارتی توسط سازمان حج قابل مدیریت است ، امسال می توانست بهترین فرصت برای این تجربه و استفاده از ظرفیت مدیریت و توانایی آن در مدیریت سفر اربعین بود.


وی با بیان اینکه سازمان حج و زیارت درمدیریت کامل سفر عمره و تمتع تجربه بسیار خوب و ارزشمندی دارد ، ادامه داد: می شد مدیریت سفر اربعین هم همانند عمره و تمتع به طور کامل به حج و زیارت واگذار شود وصفر تا صد موضوع از تغذیه و تدارکات و اسکان در قالب موکب ها و ترکیب آن با ثبت نام گروه بندی و اعزام میتوانست تجربه و روشی جدید برای مدیریت زائران اربعین بطور تمرینی می بود.

مدیر سایت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.