ﺳﻪشنبه 05 مهر 1401
EN

خبرگزاری حج و زیارت آذربایجان شرقی

مشاهده خبر

درنشست مسئولان حوزه حج: بررسی وضعیت اعزام زائران به عتبات عالیات

درنشست مسئولان حوزه حج: بررسی وضعیت اعزام زائران به عتبات عالیات
درنشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت، وضعیت اعزام زائران به عتبات عالیات بویژه دراربعین حسینی بررسی شد.

نشست شورای برنامه‌ریزی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت امروز به ریاست حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی تشکیل شد و گزارش حجج الاسلام حمید احمدی رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین و صحبت الله رحمانی معاون عتبات عالیات سازمان حج و زیارت درخصوص وضعیت اعزام زائران به عتبات بویژه در اربعین حسینی ارائه گردید.

 

دراین جلسه مسئول کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین با اشاره به هماهنگی ها و اقدامات انجام شده درداخل کشوردرخصوص مراسم اربعین حسینی تصریح کرد: تعامل و هماهنگی با گروههای فعال درعراق نیز صورت گرفته و در این ارتباط در روزهای آینده میزبان سه گروه از طرف های عراقی برای برگزاری جلسات مشترک و تعامل بیشترخواهیم بود.

 

حجت الاسلام والمسلمین احمدی با اشاره به اینکه در سالهای گذشته 300 موکب مشترک تشکیل و به زائران اربعین حسینی خدمات ارائه کرده اند، افزایش تعداد موکب های مشترک ایرانی و عراقی را مهم خواند و گفت: در موسم اربعین سال 98 بیش از یک میلیون زائر ایرانی در منازل عراقی ها اسکان یافتند.

 

در ادامه این جلسه حجت الاسلام والمسلمین رحمانی نیز به سفر اخیر خود به عراق و مذاکرات صورت گرفته با طرف های عراقی با هدف ازسرگیری اعزام محدود کاروان های زیارتی به عتبات اشاره کرد و از امضای تفاهم نامه بین مسئولان حوزه گردشگری عراق و سازمان حج و زیارت در هفته های آینده خبر داد.

 

رئیس سازمان حج و زیارت نیز اعلام کرد: تیم های کارشناسی دو طرف آخرین مشورت ها و رایزنی ها را درخصوص مفاد این تفاهم نامه در تهران انجام خواهند داد.

 

برپایه این گزارش، درابتدای این جلسه نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به آغاز مناسک حج تمتع در سرزمین وحی ، از عدم حضور زائران ایرانی در این مراسم با وجود پیگری های صورت گرفته از کشور میزبان ابراز تاسف کرد و فرازهایی از پیام مقام معظم رهبری بمناسبت ایام حج را قرائت نمود.

 

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همچنین با اشاره به واقعه فخ در هشتم ذی الحجه سال 169 هجری قمری و شهادت جمعی از فرزندان معصومین علیهم السلام ، اظهار داشت: این جنایت غم انگیز را بنی عباس مرتکب شدند و سپاهیان عباسی در روز ترویه ؛ روزی که حجاج مراسم حج تمتع را آغاز می‌کنند فرزندان معصومین را در لباس احرام به شهادت رساندند.

 

وی تاکید کرد: طبیعت حج روحیه استکبار ستیزی است و همانطور که امام راحل (رض) تاکید کردند امروز هم مانند همیشه مصلحت امت اسلامی در وحدت کلمه است.

مدیر سایت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.