ﺳﻪشنبه 17 تیر 1399
EN

خبرگزاری حج و زیارت آذربایجان شرقی

مشاهده خبر

چرا پرچم امام حسين به رنگ سرخ است؟+عكس

چرا پرچم امام حسين به رنگ سرخ است؟+عكس
اين پرچم زيباي امام حسين عليه السلام به رنگ سرخ است تا به من و شما و اهالي دنيا بفهماند كه از روز تاسوعا كه پرچم سرخ را بر فراز چادر حسين بن علي عليه السلام برافراشتند تاكنون همچنان جنگ با كفار و قاتلين آن حضرت ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج به كربلاي معلي، فرهنگ خون‌خواهي در ميان همه اقوام و ملل جهان از جمله عرب‌ها بوده است. در ميان اعراب رسم بر اين بوده كسي كه خونش به ناحق و مظلومانه بر زمين ريخته مي‌شد و انتقام آن به نحو شايسته‌اي گرفته نمي‌شد پرچم سرخي بر مزار او مي‌گذاشتند. پرچم سرخ افراشته شده بر گنبد امام حسين (ع) نيز از همين باب مي‌باشد.

در زيارتي كه امام صادق (ع) به «عَطِيّه» آموخت آمده است: «شدت همبستگي و پيوند سيدالشهدا با خدا به نحوي است كه شهادتش همچون ريخته شدن خوني از قبيله خدا مي‌ماند كه جز با انتقام‌گيري و خونخواهي اوليا خدا، تقاص نخواهد شد». (ر. ك: مجلسي، بحار الانوار، ج۹۸، ص۱۴۸ و ۱۶۸). از همين روي است كه امام حسين عليه السلام را ثارالله يعني خون خدا مي‌نامند و خونخواهانش را لثارات مي‌نامند.

پس پرچم امام حسين عليه السلام هم به رنگ سرخ است تا نشان دهنده اين موضوع باشد كه منتقم خون آن بزرگوار خود خداوند تبارك وتعالي است و خون آن بزرگوار هرگز فراموش و پايمال نخواهد شد.

از طرف ديگر اين رنگ بيدار كننده همه عاشقان و دلباختگان آن حضرت مي‌باشد كه بدانند كه امامشان چگونه و با چه مظلوميتي به شهادت رسيده و همانند آن حضرت هميشه آماده جانفشاني در راه خدا باشند.

اين پرچم زيباي امام حسين عليه السلام به رنگ سرخ است تا به من و شما و اهالي دنيا بفهماند كه از روز تاسوعا كه پرچم سرخ را بر فراز چادر حسين بن علي عليه السلام برافراشتند تاكنون همچنان جنگ با كفار و قاتلين آن حضرت ادامه دارد و اين امر تا ظهور امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف كه منتقم خون آن بزرگوار است ادامه خواهد داشت.

از اين‌روست كه در فرازهاي آخر دعاي ندبه مي‌خوانيم: «اين الطالب بدم المقتول بكربلا»؛ كجاست طلب كننده خون كشته كربلا؟ امام زمان شخصاً طالب خون بناحق ريخته جد مظلومش حسين بن علي عليه السلام است و تا قيام ايشان همچنان پرچم خونخواهي مظلوم كربلا به دست با كفايت ايشان است، اميد است كه انشاء الله ما هم جزو سربازان آن بزرگوار در زمان ظهورش باشيم تا از منتقمان خون سيدالشهداء قرارگيريم.

مدیر سایت امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.