شنبه 25 مرداد 1399
EN

خبرگزاری حج و زیارت آذربایجان شرقی

مشاهده خبر

برنامه ریزی‌های مناسب و فراگیر برای حج تمتع سال آینده

برنامه ریزی‌های مناسب و فراگیر برای حج تمتع سال آینده
مسئول بعثه مقام معظم رهبری در حج و زیارت اعلام کرد: برنامه ریزی‌های مناسب و فراگیر برای حج تمتع سال آینده انجام شده است.

حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب که به همراه رئیس سازمان حج و زیارت برای برنامه ‌های عتبات عالیات و مقدماتی حج تمتع آینده به مشهد سفر کرده بود، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: ارتقاء سطح علمی و همچنین خودسازی زائران و حجاج در تشرف به سرزمین وحی از تاکیدات مقام معظم رهبری است که با جدیت در حال برنامه ریزی آن هستیم.

وی با بیان اینکه هر ساله نکات جدیدی در سرزمین وحی اتفاق می افتد و روحانیون کاروانها باید با این موضوعات جدید آشنا باشند افزود: برای این منظور هم برنامه ریزیهای مناسب و فراگیرانجام شده که با پیش بینی کارگاه‌های آموزشی و تخصصی، تلاش شده روحانیون کاروانها ضمن حضور در این کارگاههای آموزشی، با آخرین تغییرات مناسک حج و قوانین جدید آشنا شوند.

رئیس سازمان حج و زیارت هم در این گفت و گو، با اشاره به اینکه جلسات و مذاکرات بسیار خوبی با طرف عربستانی انجام شده است؛ اعلام کرد: تعداد زائران ایرانی به 85هزار نفر افزایش یافته است.

آقای علی رضا رشیدیان افزود: ما سال بعد از فاجعه منا، هیچ زائری به سرزمین وحی اعزام نکردیم و حدود 80هزار نفر از اعزام به حج بازماندند که این موضوع هم با طرف عربستانی مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

وی ادامه داد: از وزیر حج عربستان درخواست کردیم که 20هزار نفر به سهمیه زائران ایرانی اضافه کند که اگر این امر مورد توافق قرار بگیرد، ما 105هزار زائر در حج تمتع 99 به سرزمین وحی اعزام خواهیم کرد.

آقای رشیدیان اعلام کرد: همچین برای ایرانیان مقیم خارج از کشور درخواست سهمیه 2هزار زائر کردیم که این موضوع نیز هنوز در دست بررسی طرف عربستانی است.

رئیس سازمان حج زیارت همچنین به موضوع عمره و مذاکرات با طرف عربستانی اشاره کرد و گفت: اصل موضوع برای عمره گذاران ایرانی حفظ کرامت و عزت است که طرف عربستانی این موضوعات را قبول کرده و امیدواریم این موضوعات کاملا تحقق پیدا کند که بتوانیم عمره را دوباره راه اندازی کنیم.

رشیدیان افزود: با توجه با شایعات بسیار زیاد در خصوص تعطیل شدن اعزام عتبات عالیات، این موضوع هرگز متوقف نشده و فقط اعزام زائران به صورت زمینی برای مدت محدود متوقف شده که با رایزنی های انجام گرفته، شرایط بهتری برای اعزام زائران به وجود می آید.

مدیر سایت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.