دوشنبه 30 فروردین 1400
EN

خبرگزاری حج و زیارت آذربایجان شرقی

مشاهده خبر

اعزام حجاج از 17 تیر تا 14 مرداد/ بازگشت حدودی نیز از 24 مرداد تا 13 شهریور

اعزام حجاج از 17 تیر تا 14 مرداد/ بازگشت حدودی نیز از 24 مرداد تا 13 شهریور
علی رضا رشیدیان با اشاره به ظرفیت 84 هزار نفری کاروان های حج گفت: نزدیک به 82 هزار نفر ثبت نام کرده اند و تلاش داریم که در صورت امکان 10 هزار نفر دیگر به این میزان اضافه کنیم.

علیرضا رشیدیان رییس سازمان حج و زیارت در همایش سراسری روحانیون، معین و معینه های کاروان های حج تمتع 98 با بیان این که پدیده سیل توانست سیل عاطفه و علاقه مردم را نشان بدهد، اظهار داشت: گلستان و لرستان و خوزستان با حضور کارگزاران و مساعدت های آنها همراه بود و همین طور با تلاش نماینده محترم ولی فقیه کارهای خوب و شایسته ای انجام شد.


رشیدیان حج را واجبی دینی و بزرگ دانست و گفت: حج در ارتقای ارزش های دینی و اخلاق و معنویت تأثیر زیادی دارد و در شرایط که نظام اسلامی محور اساسی تهاجم علیه آن را تهاجم فرهنگی تشکیل می‌ دهد حج اهمیت دوچندانی پیدا می‌ کند.


وی تصریح کرد: امسال از سوی رهبر معظم انقلاب سال رونق تولید نام گذاری شده است و ما نیز در سازمان حج و زیارت این مسأله را تکلیف خود می‌ دانیم و با توجه به هدف سازمان در راستای کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری تلاش کنیم و دفاتر کارگزاری که مشغول فعالیت هستند به شرایط بهتری برسند و در این راستا کمیته ای در سازمان حج راه اندازی شده است.


رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به موفقیت ایران در مذاکرات با طرف سعودی خاطرنشان کرد: اولا تمام تلاشمان این بود که مناسبات بین دو کشور را از بحث حج جدا کنیم در عین حالی که همه ما اعتقاد به مواضع حقه جمهوری اسلامی داریم و امسال به عنوان اولین سال در کمترین زمان ممکن به جمع بندی و توافق رسیدیم.


وی اضافه کرد: در تفاهم نامه ای که امضاء شد جمعیت حجاج به 84 هزار نفر افزایش یافت که با احتساب خدمه به بیش از 86 هزار نفر می‌ رسد، البته 10 هزار نفر دیگر هم درخواست داده ایم که امیدواریم هرچه سریع تر با این مسأله نیز موافقت شود.


رشیدیان تصریح کرد: نکته دیگر بحث استقرار دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت در عربستان بود که در این راستا هم به توافق رسیدیم و این دفتر نیز کار خود را برای انجام بهتر عملیات حج شروع کرد و نتیجه عملی این بحث اجاره سریع هتل ها و صرفه جویی نزدیک به 50 میلیون ریال سعودی بود.
وی با بیان این که ارز مورد نیاز عملیات حج از طریق کشور ثالث انتقال پیدا خواهد کرد، گفت: با پیگیری هایی نماینده ولی فقیه و همین طور شخص رییس جمهور موجب شد که مبلغ سفر حج از این میزان تجاوز نکند و با تدابیری که صورت گرفت میزان مبلغ تمام شد کمتر از دو برابر سال گذشته شد.


رییس سازمان حج و زیارت تأکید کرد: نکته دیگری که در آنجا دنبال می‌ شد بحث ایام تشریق بود، چراکه همکاری مناسبی در این عرصه صورت نمی گرفت که در مورد شفاف سازی خدمات مذاکره کردیم و تبیین و تدقیق خدمات نیز به بحث و بررسی گذاشته شد.


وی افزود: به جز مراسم دعای کمیل که در مدینه در جوار حرم ائمه بقیع و مسجد نبوی برگزار می‌ شد ، با برگزاری بقیه مراسمات در هتل ها و چادرهای زائران ایران اعلام موافقت شده است.


رشیدیان با اشاره به موضوع اجاره مسکن نیزخاطرنشان کرد: تلاش کردیم محل هایی را اجاره کنیم که منطبق با نیازهای حجاج و سیاست های اقتصادی باشد، تقریبا اکثر هتل های سال قبل را با قیمت مناسبت تر اجاره کرده ایم؛ مدیران و روحانیون باید تلاش کنند که مردم را با وضعیت جدید همراه کنند تا آنها بدانند که این هتل ها و مسائل تغذیه نهایت تلاش ما بوده است.


وی تصریح کرد: تمام تلاش ما این بود که با ضوابط و قواعدی که در عربستان حاکم است هتل ها را اجاره کنیم و اطلاع رسانی درست شما موجب می‌ شود که خدماتی که زائران قبلا هزینه های آنها را پرداخت کرده اند نمود بهتری داشته باشد.


رییس سازمان حج و زیارت ابراز داشت: ما بر اساس آماری که برای حج مورد توافق قرار گرفت و با شرایطی که برای حج در نظر گرفته شده بود اقبال مردم بسیار بیشتر بود و در همان روز اول رکورد سال های قبل شکسته شد و تا الان نیز تقریبا بیش از 98 درصد ظرفیت تکمیل شده است.


وی با بیان این که کارها در زمان مناسب شروع شده است، گفت: بیش از 41 هزار نفر خانم و نزدیک به 37 هزار نفر از آقایان هستند که باید نسبت به این مطلب عنایت ویژه ای داشته باشیم و سازماندهی و عملیات لازم برای خدمات را انجام بدهیم.


رشیدیان عنوان کرد: عملیات پروازی از 20 نقطه پروازی شکل می‌ گیرد و حرکت ما توسط شرکت های هواپیمایی داخلی است که با بیش از دو سوم آنها با شرکت های هواپیمایی قراردادها بسته شده و تلاش داریم که عملیات را در طول 35 روز جمع کنیم ولی با توجه به برنامه های دولت سعودی نمی توانیم در این زمینه قول قطعی به مردم بدهیم.


وی بیان داشت: اعزام حجاج از 17 تیر آغاز شده و تا 14 مرداد ادامه دارد و بازگشت ها نیز از 24 مرداد تا 13 شهریور صورت می‌ گیرد ولی امکان تغییر هم در این مسأله وجود دارد.


رییس سازمان حج و زیارت با بیان این که با توجه به معاینات پزشکی انجام شده تعداد زیادی از زائران دچار برخی بیماری های جسمی هستند، گفت: از الان باید تذکرات لازم را در ارتباط با پیشگیری های لازم را بدهیم به همین جهت درمان مشکلات و امراض باید هرچه سریع تر آغاز شود.


وی تأکید کرد: امسال عملیات حج در گرمترین زمان ممکن انجام می‌ شود، کسانی که قند یا فشار خون دارند باید تمام تلاش خود را برای تناسب خود با مسائل آب و هوایی بکنند.


وی اضافه کرد: هدف اصلی حج احیای ارزش های معنوی و اخلاقی است، از این رو همه تلاش های ما در کنار حرکت شما قرار می‌ گیرد که بتوانیم به آن هدف برسیم و به همین جهت همکاری بین روحانیون و مدیران بسیار مهم است تا از ظرفیت های بالقوه این سفر در جهت ارتقای وضعیت فرهنگی استفاده کنیم.


رییس سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: در حوزه خدمات نیز نرم افزاری با عنوان زائریار داشتیم که اصلاحاتی در آن صورت گرفته که در حوزه بهره وری و خدمات مؤثر است که نسبت به این نرم افزار نیز عنایت داشته باشید.


وی با بیان این که با تغییرات قیمتی برابری ارز خرید کالا از عربستان مقرون به صرفه نیست، گفت: تلاش داریم که زائران وقت خود را در بازارها تلف نکنند و در زمینی که مهبط وحی است با گردش در بازارها فرصت خود را ضایع نکنند، تلاش داریم که با فروشگاه های اینترنتی موجود به توافق برسیم و آن را در اختیار زائران قرار بدهیم تا با مقایسه درست کالاها را درب منزل تحویل بگیرند.


رشیدیان خاطرنشان کرد: باید نسبت به مسأله قوانین عربستان توجیه باشید و زائران را نیز آگاه کنید، چراکه برخی اوقات زائران نسبت به مسائل موجود سخت گیرانه عربستان آگاه نیستند و موجب به وجود آمدن مشکلات زیادی می‌ شود.


وی با بیان این حج فرصتی بی بدیل برای وحدت و همدلی است، تأکید کرد: تلاش ما ساخت تمدن اسلامی در پرتو کعبه و حج و همچنین تلاش برای سربلندی بیشتر برای اسلام و نظام و انقلاب اسلامی برای زائران و همه خادمان است.

مدیر سایت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.