شنبه 25 مرداد 1399
EN

خبرگزاری حج و زیارت آذربایجان شرقی

مشاهده خبر

همچنان پیگیر دیه شهدای منا هستیم/ هنوز برای برقراری عمره به نتیجه نرسیده‌ایم

همچنان پیگیر دیه شهدای منا هستیم/ هنوز برای برقراری عمره به نتیجه نرسیده‌ایم
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه برقراری حج عمره نیازمند فراهم شدن شرایط امنیتی و حقوقی است، گفت: همچنان پیگیر دیه شهدای منا هستیم و در تمامی مذاکرات با مسئولان عربستانی موضوع منا و دیه شهدا را مطرح کرده‌ایم.

حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت در شبکه العالم درباره مذاکرات با وزارت حج و زیارت عربستان گفت: در مذاکراتی که با مسئولان حج عربستان داشتیم، به توافقاتی برای ایجاد بستر لازم به منظور حضور حجاج ایران رسیدیم، همین طور که در سال گذشته هم اقداماتی شد و اطمینان حاصل کردیم که خدمات مناسبی به حجاج ایرانی ارائه خواهد شد.

زمینه برای حضور حجاج ایرانی در عربستان فراهم است

رئیس سازمان حج و زیارت از شروع برنامه‌ها و تدارکات این سازمان برای موسم حج خبر داد و افزود: اولین گام بحث تأمین مسکن و هتل برای حجاج بود که گروه‌های کارشناس مسکن ما تقریبا از حدود چهار ماه گذشته مستمراً در عربستان حضور دارند و گروه‌های تغذیه و تدارکات و مسئولان بخش حمل و نقل و همچنین حوزه پزشکی هم به عربستان رفت و آمد دارند و زمینه را برای حضور حجاج ایرانی فراهم کردند.

وی با اشاره به آخرین آمار حضور زائران ایرانی در مراسم حج اظهار داشت: حدود 85 هزار و 200 نفر از حجاج ایرانی امسال به مراسم حج مشرف می‌شوند. تا امروز بر اساس همکاری که بین سازمان حج جمهوری اسلامی ایران و وزارت حج عربستان بوده همه کارها به خوبی پیش رفته که امیدواریم این همکاری در سطح بهتر و گسترده‌تر همچنان ادامه داشته باشد تا ما در موسم حج سال جاری هم شاهد خدمات خوبی به حجاج باشیم.

عربستان با افزایش سهمیه هیچ کشوری موافقت نکرد

محمدی تصریح کرد: همان طور که می‌دانید عدد حجاج هر کشور بر اساس مصوبه سازمان همکاری‌های اسلامی یک هزارم جمعیت است؛ بنابراین اگر نسبت به جمعیت ایران بررسی کنیم می‌توانیم بگوییم عدد خوبی است و حتی مقداری هم مناسب‌تر از تعداد جمعیت است؛ البته ما سعی کردیم امسال سهمیه اضافه بگیریم آن هم به دلیل اینکه دو سال پیش در حج حضور نداشتیم، ولی چون شرایط اسکان مدینه مناسب نیست عربستان با افزایش سهمیه هیچ کشوری موافقت نکرد.

رییس سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین دغدغه‌های اصلی مردم و مسئولان نظام بحث امنیت حجاج است؛ سال گذشته هم ما روی این موضوع بسیار تاکید داشتیم با توجه به این که نگرانی‌ها برای مردم هم بیشتر بود در متن توافقنامه مسئولیت ایجاد امنیت لازم، حفظ عزت و کرامت حجاج را مسئولان حج عربستان کاملا پذیرفتند و متعهد شدند که این شرایط را فراهم کنند؛ همانطور که در سال گذشته هم این اتفاق افتاد و شرایط بسیار خوبی برای حجاج ما فراهم بود و ما همان شرایط را برای امسال هم پیش بردیم.

انتقال حجاج ایران به عربستان توسط شرکت‌های هواپیمایی ایران و عربستان

محمدی با اشاره به مچ‌بندهای حجاج خاطرنشان کرد: وزارت حج عربستان بر اساس اطلاعاتی که از زائران دارند، یک مچ‌بند کاغذی به زائران همه کشورها می‌دهد که بر روی آن شماره ویزا و مشخصاتی که روی کارت شناسایی قرار دارد، درج شده است.

وی در خصوص نحوه انتقال حجاج به عربستان اظهار داشت: انتقال حجاج ایران به عربستان توسط دو شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران از ایران و هواپیمایی عربستان از عربستان انجام می‌شود، این فرایند به صورت مساوی انجام می‌شود، یعنی حدود 43 هزار نفر توسط هواپیمایی عربستان و 43 هزار نفر توسط هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران منتقل می‌شوند و برنامه‌ریزی‌های آن انجام و قرارداد با هر دو شرکت هواپیمایی هم منعقد شده است.

تدابیر برای ایجاد امنیت در منا و رمی جمرات/ همه کاروان‌ها از مسیر مشخص حرکت می‌کنند

محمدی با بیان اینکه 27 تیر پروازها به مدینه اول آغاز می‌شود و تا 19 مردادماه ادامه دارد، خاطر نشان کرد: پروازهای مدینه دوم هم که مستقیما به جده می‌رود از هشتم مردادماه شروع می‌شود و تا 24 مرداد ماه پایان می‌یابد.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه با اشاره به قطع روابط میان دو کشور ایران و عربستان سعودی گفت: در حوزه حج تعامل خوبی بوده است به طوری که همکاری خوبی با وزارت حج عربستان و مسئولان حج عربستان داشتیم و برنامه‌ریزی‌های امسال هم به خوبی پیش می‌رود.

وی در خصوص نحوه تامین امنیت حجاج اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های ما موضوع امنیت بود؛ با هماهنگی که با مسئولان حج عربستان صورت گرفت به خصوص در حوزه منا و رمی جمرات همانطور که در سال گذشته یک برنامه‌ریزی بسیار دقیقی انجام شد، این برنامه در سال جاری هم پیاده خواهد شد که طبق آن همه کاروان‌های ما از یک مسیر کاملا مشخص که مختص زائران ایرانی است و در زمانبندی دقیق هر نیم ساعت یک تعداد کاروان‌هایی مشخص شده در مراسم شرکت می‌کنند.

همچنان پیگیر دیه شهدای منا هستیم 

محمدی با اشاره به تخریب هتل‌ها و کمبود محل اسکان برای حجاج گفت: بخش عمده‌ای از هتل‌های موجود منطقه مرکزی مدینه که سهم اصلی اسکان حجاج را ایفا می‌کردند تخریب شدند، شرق منطقه مرکزی تقریبا تخریب شد، همچنین جنوب 70 درصد و غرب نزدیک به 50 درصد تخریب شده و بنا است جایی در 3 کیلومتری مسجدالنبی محلی که برای اسکان حجاج اختصاص یابد که با توجه به تکمیل نشدن این مکان و تخریب صورت گرفته، اسکان کافی برای زائران محیا نیست، به همین دلیل بسیاری از کشورها مجبور شدند مدت اقامت را کوتاه کنند، ما هم با تمام تلاش‌ها توانستیم 6 روز اقامت را برای حجاج در مدینه فراهم کنیم؛ این موضوع به مسائل سیاسی ارتباطی ندارد.

وی تصریح کرد: در تمامی مذاکرات که با مسئولان عربستانی داشتیم موضوع منا و دیه شهدا مطرح شده است و آنها همیشه این موضوع را به زمانی که نتیجه بررسی کمیته ایجاد شده برای این موضوع در عربستان موکول کردند و موضوع دیگر مسأله مسجدالحرام بود که در همان روزهای ابتدایی اعلام کردند که مبلغ خاصی پرداخت می‌کنند، نهایتا نتیجه بر این شد که دفتر جمهوری اسلامی در سازمان ملل این موضوع را از دفتر عربستان در این سازمان پیگیری کند.

هیچ محدودیتی برای حضور کارکنان ادرای ما در عربستان وجود ندارد

محمدی در ادامه اظهار داشت: از زمانی که توافق‌نامه ما با عربستان برای حج امسال امضا شد گروه‌های اجرایی ما به عربستان رفتند، هرگاه تقاضای ویزا برای کارشناسان و هیأت‌های کارشناسی در حوزه‌های مختلف مسکن، تغذیه، تدارکات و ... کردیم به آنها داده شده است و بنابراین هیچ محدودیتی برای حضور ادرای ما در عربستان وجود ندارد، اما مقررات عربستان می‌گوید دفتر امور حج هر کشوری از ابتدای شوال تا پایان ماه محرم هرسال می‌تواند فعالیت رسمی داشته باشد.

برقراری حج عمره نیازمند فراهم شدن شرایط امنیتی و حقوقی است/هنوز به اطمینان خاطر برای برقراری عمره نرسیدیم

وی در خصوص حج عمره اظهار داشت: موضوع عمره کمی متفاوت با موضوع حج است؛ شما می‌دانید روابط ایران و عربستان قطع است، حج عمره یک سری سازوکار ویژه‌ای می‌خواهد؛ زمانی که بناست یک جمعیت قابل توجهی برای نمونه در آخرین سالی که حج عمره داشتیم چیزی حدود 700 هزار نفر به عمره مشرف شدند و این سیر صعودی داشت؛ طبیعتا این جمعیت گسترده در یک کشور نیاز به یک سری حمایت‌های حقوقی دارد که ما حمایت حقوقی را می‌گوییم توسط کنسولگری هر کشوری فراهم می‌شود؛ اما با توجه به قطع روابط و عدم فعالیت کنسولگری و سفارت ایران در عربستان این جمعیت قابل توجه بخواهد آنجا حضور داشته باشد نیازمند فراهم شدن شرایطی است.

محمدی افزود: اگر این شرایط فراهم نشود خیلی منطقی نیست این جمعیت در آنجا حضور داشته باشند، ما بیشتر می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که این سفر به خوبی می‌تواند برگزار می‌شود، اما هنوز به این اطمینان نرسیدیم.

مدیر سایت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.