شنبه 25 مرداد 1399
EN

خبرگزاری حج و زیارت آذربایجان شرقی

مشاهده خبر

یک میلیون و ۳۵۰ هزار ایرانی در نوبت حج تمتع / ۶ میلیون نفر در نوبت عمره

یک میلیون و ۳۵۰ هزار ایرانی در نوبت حج تمتع / ۶ میلیون نفر در نوبت عمره
رئیس سازمان حج و زیارت: حج امسال عزتمندانه و توأم با امنیت؛ همان طور که مورد انتظار رهبر معظم انقلاب، رئیس جمهور و مردم بود؛ برگزار شد.

حمید محمدی در نشست خبری با بیان اینکه حج امسال از نظر آماری و توصیفی با سال‌های قبل تفاوت داشت افزود: در عربستان مشکلاتی به خاطر قطع رابطه سیاسی داشتیم و در ایران نیز فضای سنگینی از سوی برخی مسؤولان که به حق ابراز نگرانی می‌کردند و همچنین برخی پیام‌های فضای مجازی وجود داشت.

 

وی با بیان اینکه ایران با تأخیر ۴ ماهه به عملیات حج پیوست و مشکل بزرگ این بود که همه هتل‌های خوب مکه اجاره شده بود افزود: در شرایطی جمعیت زائران حج ۲۰ درصد افزایش یافت و ۵۰۰ هزار نفر به خیل زائران افزوده شد که امکانات مکه و مدینه ثابت بود؛ ما در این شرایط این توفیق را داشتیم که تعداد زائران مان را ۳۵ درصد افزایش دهیم و بتوانیم رضایت نسبی آنان را داشته باشیم.

 

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به انصراف برخی شرکت هواپیمایی عربستان از اعزام زائران ایرانی و مشکلات مجموعه فرودگاهی کشور برای اعزام زائران به عربستان گفت: با وجود همه مشکلات توانستیم ۷۵ درصد حجاج را با هواپیمای شرکت‌های ایرانی به فرودگاه‌های مکه و مدینه اعزام کنیم که از نقاط قوت ما در حج امسال بود.

 

محمدی افزود: در جلسات آموزشی توجیهی نیز زائران را به خوبی توجیه کردیم و نتیجه این اقدامات را در عمل دیدیم که همه با مناسک حج آشنا شده بودند و در حج امسال با کمترین مشکل مواجه بودیم، حتی در ایام تشریق که از اصلی‌ترین مراحل حج است برای هر یک از مناسک مدیریت مستقلی قرار دادیم و با همیاری و همراهی مردم برنامه‌های بسیار خوبی داشتیم.

 

یک میلیون و ۳۵۰ هزار ایرانی در نوبت حج تمتع هستند

 

رئیس سازمان حج و زیارت با اعلام اینکه یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر در نوبت حج تمتع هستند گفت: اکنون ۶ میلیون نفر در نوبت عمره هستند، اما سرنوشت حضور ایرانی‌ها در عمره همچنان نامعلوم است.

 

محمدی افزود: اگر برای سال آینده هم سهمیه ایران بیش از ۸۰ هزار نفر تعیین شود، یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفری که در نوبت هستند باید نزدیک به ۱۷ سال در انتظار باشند تا به حج مشرف شوند و بعید است که دوباره اتفاق امسال تکرار و افرادی خارج از نوبت به حج اعزام شوند.

 

وی درباره شرایط عمره امسال گفت: درست است که چگونگی حج و تعامل و همکاری مسؤولان عربستان در تصمیم‌گیری برای شرکت در عمره تأثیرگذار بوده است، اما تصمیم به اعزام عمره ساز و کار ویژه‌ای را می‌طلبد که در صورت فراهم شدن می‌توان عمره را برقرار کرد، اما در حال حاضر خیلی صریح نمی‌توان گفت که ما امسال در عمره حضور خواهیم داشت یا خیر، همان طور که ساز و کاری برای حج دیدیم، باید آن را هم برای عمره فراهم کنیم.

 

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین افزود: قطع روابط سیاسی دو کشور موضوع بسیار مهم و اثرگذاری است، ما همچنان در حال بحث هستیم تا بستر و ساز و کار لازم را برای حضور ایرانی‌ها در عمره و امکانات کنسولی فراهم کنیم.

 

محمدی درباره مذاکرات حج آینده نیز گفت: مذاکرات حج طبق زمان‌بندی عربستان اواخر آذر انجام می‌شود، ولی نمایندگان ما در عربستان هم‌اکنون در حال فراهم کردن مقدمات کار و بررسی مسکن زائران برای حج سال آینده هستند.

 

وی همچنین یادآور شد: دو مأمور خاطی فرودگاه جده به طور رسمی محاکمه شده‌اند و در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان هستند و مشکل مذاکرات ما در عمره این موضوع نیست.

 

محمدی درباره تعیین تکلیف ۱۱ زائر ایرانی مجهول‌الهویه فاجعه منا گفت: در حج امسال ۸ خانواده از این زائران حضور داشتند که پیش از ایام تشریق، نمونه DNA آن‌ها در عربستان گرفته شد و ما منتظر پاسخ هستیم، این زائران همچنان در عربستان حضور دارند تا نتیجه مشخص شود.

 

رئیس سازمان حج و زیارت سپس درباره پرونده منا و پیگیری مطالبات ایران توضیح داد: این پرونده یکی از موضوعات مهم مورد مذاکره با وزارت حج عربستان بوده که از سوی سازمان حج ایران و نماینده بعثه مقام معظم رهبری در دیدارهای مکرر با وزیر حج عربستان پیگیری شده است، پاسخی که این وزارتخانه به ایران اعلام کرده این بوده است که ما همچنان در حال بررسی موضوع هستیم.

 

محمدی با بیان اینکه موضوع پرداخت دیه نیز در کنار دیگر مطالبات منا پیگیری می‌شود، در پاسخ به سؤال‌های مکرر برخی خبرنگاران درباره نتیجه پرداخت آن گفت: ریشه‌یابی و بررسی علت بروز فاجعه منا همواره یکی از مطالبات جدی ما بوده است که هیچ‌گاه از آن غفلت نکرده‌ایم، در کنار آن نیز دیه جانباختگان منا را هم مطرح کرده‌ایم، اما به طور طبیعی به نتیجه رسیدن آن ساز و کار خود را دارد و ما همچنان موضوع را پیگیری می‌کنیم.

 

وی در ادامه درباره پیگیری پرونده ضارب روحانی که همزمان با حج اتفاق افتاد، با توجه به بازگشت نمایندگان کنسولی ایران گفت: پیگیری این موضوع از طرف دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت به طور رسمی انجام می‌شود.

 

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری که خواستار بازار گردی نکردن و خرید سوغاتی زائران شده بودند گفت: برای انتقال بارِ زائران ایرانی هر سال نیاز به فرستادن هواپیمای باری از عربستان بودیم، اما امسال به هیچ وجه به هواپیمای باری نیاز نداشتیم، ممکن است پروازی کوچک بوده و بدون بار به ایران برگشته باشد و بارهای آن با هواپیمای مسافربری بزرگتری به ایران انتقال داده شود، ولی حجم بار‌ها به اندازه‌ای نبود که نیاز به هواپیمای باری باشد و تأثیر تأکید مقام معظم رهبری را به عینه دیدیم.

 

محمدی سپس درباره برنامه‌های عتبات، گفت: ثبت‌نام عتبات که دوره محرم را در برمی‌گیرد، از ۳۱ مرداد آغاز شده و تا ۶ مهر ادامه دارد، حدود ۴۵ درصد از این کاروان‌ها به صورت هوایی و مابقی زمینی اعزام خواهند شد، قیمت سفر هوایی بین یک میلیون و ۳۰۰ هزار تا یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است، اما هزینه این سفر به صورت زمینی از ۸۰۰ هزار تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تمام می‌شود.

 

وی اضافه کرد: روزانه بین ۲ هزار تا ۲ هزار و ۲۰۰ نفر به عراق اعزام می‌شوند که در محرم این تعداد افزایش پیدا می‌کند، اما در اربعین اعزام کاروان‌ها به صورت کامل قطع خواهد شد.

 

محمدی درباره اعزام به اربعین نیز گفت: سامانه سماح از اوایل شهریور برای ثبت نام متقاضیان اربعین فعال شده و به هیچ وجه برای ثبت‌نام نباید به شخصی پول نقد داده شود، هزینه بیمه متقاضیان سفر اربعین ۲۵ هزار تومان، نرخ ثبت‌نام ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان و هزینه روادید معادل ۴۰ دلار است و سازمان حج تنها یکی از کمیته‌های زیر مجموعه ستاد اربعین است که فقط مسؤولیت نام نویسی و گرفتن روادید زائران را بر عهده دارد؛ حتی هماهنگی برای چگونگی صدور روادید در حوزه اختیار این سازمان نیست.

 

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: هزینه روادید در سامانه سماح به صورت ریالی در حدود یک میلیون و ۹۲۰ هزار ریال است که طبق توافق با بانک مرکزی، قرار شده است این رقم براساس نرخ رسمی و روزانه اعلامی از سوی این بانک تعیین شود، برای همین خیلی دقیق نمی‌توان گفت مبلغ ریالی چقدر است، ولی در حدود ۱۹۲ هزار تومان است.

 

محمدی درباره برنامه اعزام زائر به سوریه نیز گفت: چون مذاکرات و پیگیری‌هایی را انجام داده‌ایم مترصد فراهم شدن پیوست امنیتی از سوی سوریه هستیم. چون ما می‌خواهیم زائر بفرستیم و دولت سوریه باید ساز و کار امنیتی را فراهم کند؛ اطلاع داریم این کشور مقدمات این پیوست را آماده کرده است.

مدیر سایت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.