پنجشنبه 08 اسفند 1398
EN

خبرگزاری حج و زیارت آذربایجان شرقی

مشاهده خبر

مچ بند زائران حج96، ثبت و ضبط اطلاعات هويتي و پزشكي زائران

مچ بند زائران حج96، ثبت و ضبط اطلاعات هويتي و پزشكي زائران
درحاليكه در ماههاي اخير برخي رسانه ها و شبكه هاي مجازي با ارايه اطلاعات نادرست سعي در ايجاد فضاسازي عليه اقدامات متوليان و دست اندركاران حج از جمله درباره استفاده زايران از " مچ بند الكترونيكي" كرده اند ؛ مقامات مسئول در بعثه مقام...
از همان روزهاي نخست كه بحث استفاده زايران ايراني از مچ بند مطرح شد ؛ برخي دانسته و يا ندانسته ؛ اين اقدام را به اقدامات دولت عربستان سعودي براي كنترل امنيتي زايران ايراني نسبت دادند درحاليكه توضيحات سرپرست حجاج ايراني و مقامات اجرايي سازمان حج و زيارت دراين خصوص گوياي اين واقعيت است كه " مچ بند " ها از جمله تمهيدات و ابتكارات دست اندركاران حج كشورمان براي ارايه خدمات بهتر به زايران است.

در همايش آموزشي روز گذشته استان تهران، مدير كل حراست سازمان حج و زيارت ؛ نمونه اي از اين مچ بندها را به زايران نشان داد و ويژگي هاي آن را برشمرد.

پيش از اين نيز حجت الاسلام و المسليمن سيد " علي قاضي عسكر " نماينده ولي فقيه درامور حج وزيارت و سرپرست زايران ايراني خانه خدا در گفت و گويي تلويزيوني ياداور شده بود باتوجه به اينكه تعداد بسياري از زايران در سن بالايي قرار دارند و بعضا اسناد هويتي و كارت شناسايي خود را در موسم حج گم مي كنند ؛ مباحثي ميان كارشناسان مطرح شده بود تا چگونه و با چه روشي خدمات مناسبي به زايران ارايه شود تا در مواقع ضروري شناسايي هويت و دسترسي به اطلاعات هويتي و پزشكي آنها آسان باشد.

سرپرست حجاج ايراني در همايش روز گذشته نيز بارديگر اين موضوع را ياداور شد و گفت كه بيش از دوهزار زاير بالاي 80 سال سن در حج امسال حضور دارند و استفاده از مچ بند از جمله تدابيري است كه در ارايه خدمات مناسب به اين دسته از زايران مفيد خواهد بود.

وي افزود : كارشناسان ايراني پيشنهاد داده بودند تا در اين مچ بند ها اطلاعات هويتي و پزشكي زايران به صورت الكترونيكي روي مچ بند ثبت و ضبط شود .

اين مچ بند مجهز به يك تراشه الكترونيكي مي باشد تا اطلاعات زاير به درستي شناسايي شود.

قاسم نصيري مدير كل حراست سازمان حج و زيارت نيز در اين خصوص گفت : با نرم افزاري كه روي گوشي هاي تلفن همراه قابل نصب است مي توان اطلاعات هويتي و پزشكي زايران را كه به صورت الكترونيكي روي اين دست بندها قرار داده شده است ؛ بازخواني كرد.

وي گفت : درصورتيكه زايري به هر دليل كارت شناسايي خود را گم كند و اطلاعاتي را درباره محل استقرار ؛ نام كاروان و حتي نام بيماري و داروهاي خود را نداشته باشد ؛ با ساده ترين روش مي توان به اين اطلاعات از طريق گوشي هاي هوشمند دسترسي پيدا كرد.

وي گفت : در اين مچ بندها كه در داخل كشور طراحي شده است يك تراشه مغناطيسي ( چيپ ) قرار دارد كه اطلاعات زاير از جمله نام ؛ محل اقامت ؛ نام كاروان و .... درج شده است و باتوجه به نرم افزاري كه متخصصان ايراني طراحي كرده اند به محض نزديك كردن اين مچ بند ؛ اطلاعات زاير روي صفحه نمايشگر تلفن هاي همراه قابل مشاهده است .

وي درعين حال به زايران توصيه كرد كه در تمامي طول سفر حج ؛ مچ بندها را همراه خود داشته باشند .
برچسب ها : حج تمتع، مچ بند،
مدیر سایت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.