چهارشنبه 15 مرداد 1399
EN

خبرگزاری حج و زیارت آذربایجان شرقی

مشاهده خبر

اعلام اولویت های حج 96 از هفته اول فروردین/نام نویسی از هفته سوم فروردین

اعلام اولویت های حج 96 از هفته اول فروردین/نام نویسی از هفته سوم فروردین
حجت‌الاسلام والمسلمين سيدعلي قاضي عسكر نماينده ولي فقيه و سرپرست حجاج ايراني و آقاي حميد محمدي سرپرست سازمان حج و زيارت درنشست خبري كه بعدازظهر امروز به فاصله يك روز پس از اعلام رسمي توافق ايران و عربستان برسرحضور زائران ايرا...

حجت‌الاسلام والمسلمين سيدعلي قاضي عسكر نماينده ولي فقيه و سرپرست حجاج ايراني و آقاي حميد محمدي سرپرست سازمان حج و زيارت درنشست خبري كه بعدازظهر امروز به فاصله يك روز پس از اعلام رسمي توافق ايران و عربستان برسرحضور زائران ايراني درحج تمتع انجام شد ، جزئيات بيشتري از اين توافق را تشريح كرده و به پرسش‌هاي خبرنگاران رسانه‌هاي ايراني و عربي پاسخ دادند.


توافق برای اعزام 86 هزار زائر در حج تمتع 96
وي افزود:امسال باگفتگوهاي صريح ومنطقي كه باوزيرحج عربستان صورت گرفت، توافق شد كه درسال 96، حدود86 هزارنفربراي انجام مناسك حج به عربستان اعزام شوند.

وي گفت:‌ دراين مذاكرات خواسته‌هاي مردم، مسئولان و در راس آن مقام معظم رهبري در اولويت قرار داشت و بيشتر اين خواسته‌ها درتوافق نهايي محقق شد.

تامین راحتی، عزت، کرامت و امنیت حجاج
سرپرست حجاج ايراني با اشاره به اينكه گفتگوها با استدلال ومنطق انجام شد، افزود: در موضوع حفظ عزّت ، كرامت و مراعات امنيت زائران ايراني، مشكلاتي كه در سال‌هاي گذشته داشتيم مطرح و در تفاهم نامه‌اي كه امضا شد، آن‌ها اذعان كردند كه راحتي، عزّت، كرامت و امنيت حجاج را در زماني كه در عربستان هستند، تامين مي كنند.

برگزاري مراسم دعا در محل سكونت و جاهايي كه متعلق به زائران ايراني است
حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكر همچنين درباره برگزاري دعاي كميل و مراسم برائت ازمشركين نيزگفت: كليات آنچه كه مورد نظربوده درتوافق‌نامه وزارت حج عربستان و سازمان حج و زيارت ايران لحاظ شده است كه براساس آن برگزاري مراسم دعا در محل سكونت و جاهايي كه متعلق به زائران ايراني است بلامانع بوده، ولي در دور بعدي مذاكرات ، اين مسائل جزئي‌تر مطرح و بحث خواهد شد تا با توافق صورت گرفته و تفاهم در آينده ، مشكلات از سر راه برداشته شود.

پرداخت دیه از طرف شرکت بن لادن به حادثه دیدگان مسجدالحرام
نماينده ولي فقيه دربخش ديگري ازاين مصاحبه درباره ديه شهداي مسجدالحرام و منا، گفت: ما درگير دو مسئله شهداي مسجدالحرام و منا بوديم. درمورد شهداي مسجدالحرام بنا برقول پادشاه عربستان به صورت قطعي هديه‌ پرداخت مي شود و ديه‌اي هم ازطرف شركت بن لادن به حادثه‌ديدگان مسجدالحرام قراربوده پرداخت گردد كه اين كار را هم شروع كرده‌اند.

پیگیری امور پرونده فاجعه منا توسط وکیل
وي اضافه كرد: پرونده فاجعه منا به دليل قطع روابط سياسي دو كشور راهي براي پيگيري نداشت و اگر مي‌خواستيم از طريق محاكم بين‌المللي پيگيري كنيم با پروسه اي طولاني روبرو مي‌شديم هر چند كه در وزارت امورخارجه، دادستاني ، سازمان حج و بنياد شهيد كارهاي گسترده اي دراين زمينه انجام شد و در دو ماه گذشته وكيلي اختياركردند كه طبق قرارداد امضاء شده، قراراست امور را دنبال كند.

ارائه مصاحبه 800 شاهد فاجعه منا به کمیته حقیقت یاب
سرپرست حجاج ايراني بيان كرد: ما در پيگيري فاجعه منا كارهاي گسترده‌اي انجام داده ايم و با بيش از 800 شاهد مصاحبه كرديم كه اسنادش موجود و قراراست ايران مستندات خود در باره اين حادثه را به طرف مقابل ارائه دهد و بررسي كميته حقيقت‌ياب ادامه يابد.

در حج امسال به هر خانواده شهيد اين دو حادثه دو سهميه حج تمتع داده می شود
وي گفت: به خانواده‌هاي داغ‌ديده فاجعه منا و مسجدالحرام اين بشارت را مي‌دهم كه با تلاش هيأت اعزامي ايران به عربستان مقرر شد در حج امسال به هر خانواده شهيد اين دو حادثه دو سهميه حج تمتع داده شود كه در حج پيشرو اعزام مي‌شوند.

تضمین امنیت، عزت و کرامت زائرین
نماينده ولي فقيه درباره تضمين امنيت زائران درعربستان گفت: ممكن است در هر كشوري حوادث غيرمترقبه پيش بيايد و نمي‌توان در موارد ناخواسته تضميني گرفت؛ اما درباره آنچه قابل پيش بيني است امنيت، عزت و كرامت زائران در تفاهمنامه آمده است.

چهارسال زندان ، هزار ضربه شلاق و اخراج از كار، مجازات خاطیان فرودگاه جده
وي درباره آخرين وضع دو كارمند خاطي فرودگاه جده نيزگفت: چهارسال زندان ، هزار ضربه شلاق و اخراج از كارحكم قضايي بوده است و آنها هم اكنون در زندان هستند، هر چند درمذاكرات نيز طرف سعودي مطرح كرد ما خواستار اشد مجازات براي آن‌ها بوديم و اين حكم سه قاضي بوده است.

نيمي از زائران با پروازهاي ايراني و نيمي با پروازهاي سعودي اعزام مي‌شوند
حجت‌الاسلام والمسلمين قاضي عسكر درباره نحوه انتقال حجاج ايراني به عربستان اظهارداشت: همانند ساليان گذشته نيمي از زائران با پروازهاي ايراني و نيمي با پروازهاي سعودي اعزام مي‌شوند و ازهفته آينده كارشناسان ما به عربستان مي روند تا درباره جزئيات گفتكو كنند.

برگزاری جلسات حضوری و الکترونیکی برای زائران
وي تاكيد كرد: تمهيدات لازم درمسائل اجرايي انديشيده شده است وعلاوه برآموزش‌ الكترونيك، جلسات حضوري بيشتري براي زائران برگزار خواهيم كرد.

ازصدور رواديد زائران ايراني خانه خدا به صورت الكترونيك
درادامه اين گفتگو سرپرست سازمان حج و زيارت ازصدور رواديد زائران ايراني خانه خدا به صورت الكترونيك به علت فعال نبودن نمايندگي سياسي عربستان درايران خبر داد.

در گذرنامه برچسب رواديد درج نخواهد شد
آقاي حميد محمدي افزود: دراين روش، اطلاعات حجاج در سامانه حج عربستان ثبت و پس ازتأييد نهائي درايران، چاپ مي‌شود و اين برگه به منزله ويزاي حجاج است و در گذرنامه برچسب رواديد درج نخواهد شد.

بر موضوع امنيت حجاج تاكيد شده است و آن‌ها مسئوليت امنيت را پذيرفته‌اند
سرپرست سازمان حج و زيارت همچنين مسئله امنيت را دغدغه نظام و مردم دانست و برخورد شايسته با حجاج را ازمصاديق تعريف شده در امنيت حجاج برشمرد و گفت: در يكي ازبندهاي تفاهم نامه بر موضوع امنيت حجاج تاكيد شده است و آن‌ها مسئوليت امنيت را پذيرفته‌اند.

زمانبدي حركت كاروان‌ها و افزايش سطح خيابان محل حادثه منا
وي افزود: مصاديق امنيت تعريف شده است و درمنا نيز تدابير خوبي را مثل زمانبدي حركت كاروان‌ها و افزايش سطح خيابان محل حادثه منا انديشيده‌اند.

اعلام اولویت های حج 96 از هفته اول فروردین/نام نویسی از هفته سوم فروردین
سرپرست سازمان حج و زيارت ادامه داد: ازهفته اول فروردين اولويت‌هاي حج 96 اعلام و از هفته سوم فروردين نام‌نويسي‌ از زائران آغاز خواهد شد.

اعزام گروه‌هاي مسكن و تغذيه و تداركات احتمالا از هفته آينده به عربستان
وي افزود: كارهاي اجرايي حج آينده ازمدت‌ها پيش آغاز شده است و گروه‌هاي مسكن و تغذيه و تداركات احتمالا از هفته آينده به عربستان اعزام مي‌شوند.

استقرار ١٠ كارشناس كنسولي درعربستان جهت ارائه خدمات کنسولی به حجاج
وي مذاكرات حج را جدا ازمسايل سياسي دانست و گفت: در اين چارچوب جلسات متعددي برگزارشد و با توجه به ضرورت خدمات كنسولي ، توافق شده است تا ١٠ كارشناس كنسولي درعربستان مستقر شوند تا خدمات مورد نياز كنسولي را به حجاج ارائه كنند.

مشخص شدن هزینه نهایی پس از عقد قرارداد
آقاي محمدي درباره هزينه نهايي اعزام به حج نيزگفت: سهم زيادي از هزينه‌ها مربوط به اسكان و حمل و نقل است و با اعزام تيم‌هاي كارشناسي و پس ازعقد قرارداد هزينه نهائي مشخص و اعلام خواهد شد.

 

مدیر سایت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.