شنبه 25 مرداد 1399
EN

خبرگزاری حج و زیارت آذربایجان شرقی

مشاهده خبر

نکات ضروری و توصیه های بهداشتی مورد نیاز زائرین عتبات عالیات

نکات ضروری و توصیه های بهداشتی مورد نیاز زائرین عتبات عالیات

توصیه‌های لازم به زائرین محترم

1.      مطالعه متن قرارداد امضاء شده زائر با کارگزار که توسط سرگروه به امضاء رسیده و زائر متعهد به انجام آن می باشد.

2.      رعایت تعهدات قرارداد و آشنایی با حقوق منظور شده طرفین در قرارداد.

3.      با عنایت به شرایط امنیتی، سیاسی و اجتماعی در عراق، اجرای برنامه‌های مدون و ازپیش تعیین شده قابل تضمین نبوده و همگی نسبی است و امکان تغییر در برنامه اسکان، تغذیه، حمل و نقل(هوایی و زمینی) و ایام اقامت یا عدم انجام سفر متصور است.

4.      با توجه به وضعیت کشور عراق احتمال قطع آب، روشنایی، سیستم گرمایش و سرمایش و آسانسور به دلیل قطع برق درتمام ساعات شبانه روز متصور است.

5.      عزیمت به شهرهایی که در برنامه سفر زائران نمی باشد ممنوع بوده و عواقب آن مستقیماٌ متوجه زائر خواهد بود و افراد متخلف مشمول استفاده از تسهیلات بیمه نمی شوند.

6.       در صورت بروز هرگونه مشکل، اعم از حوادث طبیعی یا تروریستی، سرقت، درگیری، بی اطلاعی از همراهان و .... ابتدا مدیر کاروان را مطلع و با هماهنگی وی موضوع را پیگیری نمائید.

7.      تلاش شده با توجه به امکانات موجود در عراق، بهترین خدمات برای استفاده زائرین فراهم شود، لیکن در شرایط فعلی عراق خدمات رفاهی از قبیل مسکن، تغذیه، بهداشت، درمان و حمل و نقل در مقایسه با سفر زیارتی عمره و سوریه در سطح پائین تری بوده. لذا زائران محترم باید از قبل به مراتب فوق آگاهی لازم داشته باشند.

8.       فیلم برداری و عکس برداری از نقاط ممنوعه و مناطق انفجاری جرم بوده و متخلفین دستگیر و زندانی خواهند شد.

9.      به دلیل شرایط نامساعد جوی و یا هر دلیل دیگر، احتماًل لغو پرواز از ایران به مقصد بغداد و نجف و بالعکس وجود دارد. در این صورت مسئولان تلاش دارند که به نحوی پرواز جایگزین تهیه گردد و در غیر اینصورت گاهی،کاروان هوایی به زمینی تبدیل شده و در همان زمان یا روز‌های بعد با اتوبوس اعزام می‌شوند. لذا شایسته است زائرین در این مورد همکاری داشته باشند. در صورت بروز چنین مشکلی حداکثر تا دو هفته پس از مراجعت کاروان به ایران مبلغ مابه التفاوت هزینه سفر محاسبه و توسط کارگزار عامل به زائران ذینفع پرداخت می‌شود.

10.   عزیمت به شهر سامرا مشروط به برقراری امنیت و اجازه ورود زائران انجام خواهد شد.

11.   در هزینه دریافتی از زائران هوایی یک شب اقامت در کاظمین محاسبه شده و در صورتی که کاروان به ناچار بجای کاظمین در بغداد اقامت نمایند مابه التفاوت آن نقداً از کلیه زائران در محل دریافت خواهد شد

12.  احترام و پایبندی به اخلاق و آداب اجتماعی و رعایت پوشش و حجاب اسلامی و رعایت مقررات و قوانین مربوط به سفر عتبات عالیات عراق که از سوی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق تعیین شده ضروری است. (پوشش چادر برای خواهران محترم در عراق الزامی است )

13.  رعایت کامل مقررات سفر گروهی و حضور به موقع در برنامه‌های اعلام شده از طرف مدیر راهنما و عدم درخواست تغییر مدت اقامت و هماهنگی و همراهی زائران محترم با مدیر راهنما و روحانی (یا مداح) کاروان مورد انتظار می باشد.

14.  رعایت آداب اخلاقی سفر و داشتن سعه صدر و عدم ایجاد درگیری و جلوگیری از ایجاد حساسیت در مواجهه با مأموران عراقی در مرزهای زمینی، هوایی و سایر اماکن.

15.  با توجه به شرایط خاص سیاسی و اوضاع اجتماعی و امنیتی کشور عراق، هرگونه مشکلی که منجر به بسته شدن مرز   (اعم از زمینی و هوایی)، کاهش مدت سفر و یا عدم تشرف زائر به عراق یا یکی از شهر‌ها و اماکن زیارتی و یا بازگشت زود هنگام یا دیرهنگام از عراق شود متصور است و ابطال نوبت اعزام اجتناب ناپذیر خواهد بود.

16.  مسئولیت هرگونه سرگردانی و مفقود شدن به علت همراه نداشتن کارت شناسایی کاروان و یا کارت هتل محل اقامت بر عهده زائر بوده پیامد تردد زائران به شهر‌ها و اماکن ممنوعه به عهده خود آنها خواهد بود و مدیران محترم راهنما در این مورد همواره تذکرات لازم را به زائرین بدهند.

17.  عدم حمل هرگونه اشیاء ممنوعه مانند سلاح سرد و گرم ، مواد محترقه، مواد مخدر و انواع قرص‌های روان گردان.

18.  حمل پول نقد و ارز به میزان زیاد در هنگام زیارت، دور از احتیاط بوده و توصیه می شود چنانچه اطاقها دارای گاوصندوق بود در آن نگهداری کنند و یا با هماهنگی مدیر راهنما به صندوق امانات هتل سپرده شود. (در صورت هرگونه سرقت بلافاصله مسئولین را در جریان امر قرار دهید.)

19.  اقلامی که در صورت خرابی یا مفقود شدن بیمه نمی باشند عبارتند از: تلفن همراه، سمعک، عینک طبی و آفتابی، طلا، جواهرات و سایر سنگهای قیمتی و تزئینی، وجوه نقد، اوراق بهادار، مدارک شناسایی، ویلچر، تجهیزات پزشکی، دندان مصنوعی، خودکار و خودنویس، دارو، مواد غذایی، ساعت، انگشتر، عطر و ادکلن، اکو، آمپلی فایر و بلندگو، لپ تاپ و تبلت و تجهیزات جانبی آنها، فلش مموری و هارد اکسترنال، ام پی تری یا ام پی فورپلیر، کالسکه و هر آنچه عنوان بار به آن اطلاق نشود.توصیه های بهداشتی:

1.       زائر گرامی؛ شستشوی دقیق دستها با آب و صابون خصوصا قبل از صرف غذا و بعد از استفاده از سرویس بهداشتی را فراموش نکنید.

2.    جهت رعایت اصول بهداشت فردی استفاده از لوازم شخصی (حوله، مسواک، شانه، و ....)  الزامی می باشد.

3.    استحمام روزانه و تعویض بموقع لباس ها به هنگام تعریق شدید فراموش نشود.

4.    قبل از میل نمودن میوه حتما آنها را به دقت بشوئید.

5.    سعی شود از مواد غذایی خارج از سیستم تغذیه ای هتل استفاده نشود بخصوص بستنی ها و شیرینی جات .

6.    در هنگام ورود به هتل بلافاصله با بدن گرم در مقابل سرمای کولر قرار نگیرید و آب سرد میل ننمائید.

7.    در صورت گرم شدن هوا جهت پیشگیری از گرمازدگی در ساعات گرم روز کمتر از هتل خارج شوید .

8.    از مصرف بی رویه شیرینی، تنقلات و موز همواره خودداری نمایید.

9.    از نصب طناب و خشك كردن البسه داخل اتاقها اجتناب نمایید.

10.از استعمال دخانيات در اتاقها اجتناب نمایید.

11.از نگهداري غذاي مانده وعده های قبل و مصرف آن جداً خودداري شود.

12.کمک و مساعدت به زائرین خردسال یا کهنسال و بیمار در هر مکان بخصوص در کاروان.

13.داروهای خاص، که تأمین آن در عراق ممکن است مقدور نباشد همراه باشد.

مدیر سایت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.