دوشنبه 07 مهر 1399
EN

خبرگزاری حج و زیارت آذربایجان شرقی

مشاهده خبر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی : مذاکره با وزارت خارجه و شورای امنیت برای باز شدن راه حج

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی : مذاکره با وزارت خارجه و شورای امنیت برای باز شدن راه حج
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از مذاکره با وزارت خارجه و شورای عالی امنیت ملی برای هموار کردن بازگشایی مسیر حج خبر داد.

دکتر سید رضا صالحی امیری در مراسم تکریم و معارفه رئیس پیشین و سرپرست جدید سازمان حج و زیارت اظهار کرد: همه مسئولان برای بازگشایی مسیر حج و عمره که توسط متحجران سد عن‌سبیل شده است، تلاش می‌کنند. هرچند در طرف دیگر کشور میزبان است که باید شرایط مد نظر مقام معظم رهبری را تامین کند. اگر عربستان شرایط لازم که در سیاست‌های نظام ما تعریف شده است را فراهم کند، حتما دولت و مجموعه نظام مسیر را برای حضور انبوه زائران فراهم خواهند کرد.

وی اضافه کرد: اگر دشمنِ متحجر این مسیر را مسدود کند، در دنیای اسلام خوار و ذلیل خواهد شد.

دکتر صالحی امیری بیان کرد: حج صرفا عمل عبادی و سیاسی نیست، نقطه اتصال ما با دنیای اسلام است که دشمن می‌خواهد ما را در این ارتباط دچار اختلال کند. ما باید تلاش کنیم این مسیر باز شود، چرا که بازگشایی آن به معنی انتقال ثمره اهل بیت(ع) به دنیا خواهد بود.

وی همچنین با تاکید بر لزوم استحکام‌بخشی سازمان حج‌ و زیارت بیش از گذشته برای دسترسی به اهداف جدید افزود: عتبات عالیات یکی از نقاط اصلی هدف‌گذاری ما است و وضعیت زائران در عراق نیاز  به سازمان‌دهی جدید دارد تا زائران با کمترین دغدغه به زیارت بروند.

وزیر فرهنگ و ارشاد که بعد از تصدی مسئولیتش سفری به عتبات عالیات داشته است، اظهار کرد:  لازمه بهبود وضع موجود هماهنگی در سطح ملی است. برای همین در هفته گذشته اولین جلسه را با شورای عالی امینت ملی برگزار  و هفته آتی با  نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت برگزار خواهیم کرد.

وی افزود:  وضعیت زائران عتبات عالیات،  باید به عزت آنها و نظام تبدیل شود.

وی گفت: این اتفاق رخ نمی‌دهد مگر این که هدایت عتبات عالیات از یک نقطه مهم و مرکز صورت گیرد.

او در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر لزوم کاهش هزینه سفر عتبات عالیات گفت:‌ باید اعزام زائران با کمترین هزینه و بیشترین دستاورد صورت گیرد.

وی همچنین به گفتگوهایی که با برخی از زائران عتبات در جریان بازدیدهایش داشته است، اشاره کرد و افزود: برخی از حوادثی که در اربعین پیش آمده ناگوار است. زائران ایرانی عتبات باید صیانت شوند که این در وظیفه نظام است.

وی ادامه داد: در روزهای آتی این بحث را در سطح عالی نظام دنبال می‌کنم و امیدوارم در آینده نه چندان دور ساماندهی شود.

دکتر صالحی امیری در ادامه این سخنانش به تاثیر زیارت در جامعه اشاره کرد و افزود: اگر بنا باشد در جامعه از بداخلاقی، تهمت، تخریب، شایعه و انتقام جویی پرهیز کنیم، باید زیارت حج و عمره و عتبات را تقویت کنیم.

وی با اعتقاد بر این که در دوران انقلاب پرداختن به این موضوع با کم کارکردی مواجه شده است تاکید کرد: برای جبران این وضعیت باید حوزه فرهنگ دینی را تقویت کنیم. اگر به دنبال کاهش  خشونت، طلاق و ناامنی هستیم، باید در جامعه الگوی فرهنگی را بازتعریف کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تغییر رییس سازمان حج و زیارت اظهار کرد: بنا به جابجایی نداشتم، اصرار به ماندن آقای اوحدی داشتم؛ چرا که ماندن ایشان را به خیر و صلاح می‌دیدم، اما خود ایشان اصرار به جا بجایی داشت. بعد از صحبت‌های آقای دکتر جهانگیری تقاضا بر این بود که علاوه‌بر این که مسئولیت مشاور در امور عراق، در سازمان حج نیز فعالیت خود را ادامه دهند؛ ولی بعد از چند روز مراکز حقوقی بر دو شغله بودن ایشان تفسیر وارد کردند و باید تصمیم می‌گرفتیم. بعد از صحبت با آقای قاضی‌عسکر نیز تصمیم گرفتیم بدون عجله و برای حفظ ثبات مدیریت، انتخابی داشته باشم که آقای محمدی- معاون پیشین سازمان حج و زیارت به عنوان سرپرست این سازمان معرفی شدند.

وی گفت: ما با آقای اوحدی خداحافظی نمی‌کنیم و به عنوان مشاور از ایشان کمک خواهم گرفت و از تجربیات‌شان استفاده خواهم کرد.

مدیر سایت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.