سازمان حج و زیارت استان آذربایجان شرقی

تاریخ: 01 آبان 1393

شيوع كرونا در ميان حجاج ايراني تكذيب شد

دكتر سيدعلي مرعشي، رييس مركز پزشكي حج وزيارت جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران نسبت به انتشار برخي اخبار در رسانه‌هاي سراسري واكنش نشان داد و شيوع كرونا در ميان حجاج ايراني را تكذيب كرد.

در اطلاعيه مركز پزشكي به نقل از دكتر مرعشي آمده است: در برخي رسانه‌ها ادعا شده كه ۱۶۰۰ نفر مشكوك به كرونا در كشور شناسايي و ۵ نفر نيز جان باخته‌اند كه اين مورد مرتبط با ورود حجاج به كشور اعلام شده است. لازم به ذكر است كه در طول موسم حج امسال خوشبختانه حتي يك مورد مشكوك ابتلا به كرونا (مرس) در زائران ايراني ديده نشده است.

دكتر مرعشي در اين اطلاعيه تصريح كرده است: نمايندگان محترم وزارت بهداشت جمهوري اسلامي ايران نيز در طول موسم بعنوان نماينده و ناظر وزارت بهداشت به روند بهداشت و درمان و پيگيري زائرين نظارت داشته‌اند. از طرفي طبق اعلام رسمي وزارت بهداشت سعودي در ۷۵ روز گذشته حتي يك مورد مشكوك به كرونا حتي در زائران ديگر كشورهاي نيز در شهر مكه و مدينه (محل استقرار حجاج) ديده نشده است.

رييس مركز پزشكي حج وزيارت يادآور شده است: اعلام آمار فوق در برخي رسانه‌ها كاملا اشتباه و غيرواقعي است در خصوص مورد كرمان نيز اولا مربوط به موسم عمره بوده و ربطي به موسم حج ندارد، ثانيا هيچكدام از افراد نامبرده كرماني حتي زائر عمره نيز نبوده‌اند.