سازمان حج و زیارت استان آذربایجان شرقی

تاریخ: 01 شهریور 1393

همایش یاوران حجاج استان آذربایجان شرقی برگزار شد.


همایش یاوران حجاج در تاریخ 30/5/93 در سالن اجتماعات دبیرستان پسرانه میثاق تبریز با حضور حجت الاسلام و المسلمین مشایخی و امیر روحی مدیر حج و زیارت استان برگزار گردید.

حجت الاسلام محمدباقر ایران نژاد به نمایندگی از دفترنمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در استان، ضمن عرض خیر مقدم به مهمانان و زائران، در خصوص مسائل امنیتی از قبیل اجتناب از مناظره و بحث و جدل با زائران، جابجایی و تغییر جای مکرر در حرم ها، عدم اهانت به مقدسات مذاهب دیگر، پرهیز از دادن اطلاعات مهم در خصوص مسائل سیاسی،امنیتی،اقتصادی کشورمان و عدم ارتباط و صحبت با زائران جنس مخالف مطالبی را ارائه فرمودند.

در ادامه جناب حجه الاسلام و المسلمین مشایخی مطالبی در خصوص وظایف و ماموریت ها، و اهم برنامه های پیش بینی شده برای گروه یاوران حجاج به ایراد سخن پرداختند.

ایشان در ادامه افزود اعضای گروه یاوران حجاج به عنوان الگوی کمال و اخلاق مورد توقع همه زائران می باشند از این رو برخورد صمیمانه، متواضعانه و خیرخواهانه آنان نسبت به زائران به طور جدی مورد تاکید می باشد. همچنین توجه داشته باشند که آن چه را به عنوان تذکر، نصیحت و توصیه خطاب به زائران محترم بیان می کنند خود عامل به آنها باشند. در ضمن توجه داشته باشند که همه زائران محترم، میهمانان خدای رحمن هستند، از این رو رعایت احترام و تکریم و پرهیز از تحقیر و سرزنش شرط لازم در ارشاد است. او از یاوران حجاج خواست تا در نمازهای جماعت شرکت و به زائران ناتوان کمک کنند.

 

سپس آقای روحی مدیر حج و زیارت استان ضمن خیر مقدم به میهمانان و یاوران محترم حجاج در خصوص چارچوب و ساختار کاروانهای حج و مزایای اجرای سیستم مجموعه حج تمتع مطالبی را بیان نمودند.

ایشان فرمودند ساختار مدیریت مجموعه طوری برنامه ریزی شده است که کلیه عوامل خدماتی کاروان ها در قالب مجموعه ارائه خدمت خواهند نمود. کاروان های حج تمتع استان به ظرفیت های 85 ، 115، 135 ، 160 نفری تقسیم شده اند و تعداد 19 کاروان به تعداد 2570 نفر زائر به استان آذربایجان شرقی تخصیص داده شده است که براساس ظرفیت و سهمیه اختصاصی توسط کشور عربستان و تسهیم آن توسط سازمان مرکزی اعلام و نام نویسی شده است و هم اکنون که خدمت عزیزان هستیم کلیه گذرنامه زائرین محترم در واحد روادید سازمان آماده اخذ ویزا می باشند.

در پایان همایش به سوالات یاوان حجاج پاسخ داده شد.