سازمان حج و زیارت استان آذربایجان شرقی

تاریخ: 04 خرداد 1398

همایش اسرار و معارف حج در تبریز برگزار شد

همزمان با ماه مبارک رمضان، همایش اسرار و معارف حج با حضور کارگزاران فرهنگی و زائران حج تمتع کاروانهای شهر تبریز به همت دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در استان و با همکاری مدیریت حج و زیارت و سازمان آرامستانهای شهرداری کلانشهر تبریز برگزار شد.

در ابتدای این همایش حجت الاسلام و المسلمین عبدالحمید باقری بنابی در خطاب به زائران فرمودند حمد و سپاس خدای سبحان را به جای آورید که توفیق تشرف به زیارت خانه خود و درک زیارت حرم مطهر پیامبر عظیم الشأن اسلام (ص) و بارگاه ملکوتی ائمه معصومین (ع) را در بقیع نصیب شما کرده است. حال که خداوند منان شما را به مهمانی خود دعوت کرده و این سعادت بزرگ را به شما عطا فرموده، شایسته است به پاس توفیق و لطف الهی از لحظه ای که قصد سفر می کنید عزم خود را جزم کرده تا با روحی والا و عظیم، رفتار، گفتار و تفکرمان را چنان سازیم که زیبنده مهمانی خداوند باشیم.

وی افزود: شما زائران عزیز نمایندگان ملت بزرگ ایران هستید و از طرفی فرهنگ ایرانی اسلامی و از سوی دیگر ملت فداکار و عظیم الشأن ایران و خون پاک شهیدان والامقام، آن قدر عظیم است که شما زائران عزیز را وا می دارد تا از عظمت، شکوه و ایثار در مقابل دیدگان مسلمانان دیگر کشورهای جهان به نمایش بگذارید.

باقری بنابی در خصوص فلسفه زیارت حج اظهار کرد: حج، اظهار عبودیت و بندگی به پیشگاه خداوند متعال است که این امر در تمام اعمال حج نظیر احرام و طواف و سعی و قربانی و ... مشهود است.

وی گفت: منافع روحی و اخلاقی بسیاری به شخص حاجی و به جامعه اسلامی می رسدکه از جمله شخص با لباس احرام و قطع وابستگی خود از تعلقات مادی و دنیوی رها گشته و آماده عروج در فضای معنوی و عرفانی می گردد.

در ادامه، حجه الاسلام و المسلمین ایران نژاد مسئول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری ضمن تشریح بایدها و نبایدهای سفر حج تمتع، به صورت مصور در خصوص اماکن اسلامی مکه، مدینه و قبرستان بقیع توضیحاتی را به زائران ارائه کرد.

در حاشیه این همایش مسئول دفتر نمایندگی بعثه در استان، مدیر حج و زیارت و جمعی از مدیران کاروانهای حج تمتع سال جاری به مقام شامخ شهید مهاجرالی ا... محمدرضا جلالی و شهدای هشت سال دفاع مقدس ادای احترام کردند.

گفتنی است؛ امسال از استان آذربایجان شرقی تعداد 3885 زائر در قالب 27 کاروان عازم سفر حج تمتع خواهند شد.