سازمان حج و زیارت استان آذربایجان شرقی

تاریخ: 23 آبان 1395

اطلاعیه شماره یک ستاد مرکزی اربعین منتشر شد

ستاد مركزي اربعين حسيني در اطلاعيه شماره يك خود ضمن اعلام آمار صدور 714 هزار و 872 جلد گذرنامه با 64 درصد افزايش و خروج 644 هزار و 432 زائر از مرزهاي سه گانه غرب و جنوب غرب كشور با 100درصد افزايش، زائران را به رعايت توصيه هاي 12 گانه اين ستاد به اين شرح فرا خواند:

1- كليه زائرين معزز صرفاً با داشتن گذرنامه و رواديد كشور عراق از طريق مرزهاي قانوني امكان خروج و بازگشت به وطن را خواهند داشت. بر اين اساس مراكز صدور رواديد در 16 نقطه (سفارت؛ كنسولگري‌هاي اهواز، مشهد، كرمانشاه و 12دفتر موقت در ورامين، رشت، تبريز، قم، اصفهان، كرج، شيراز، ساري، كرمان، سوسنگرد، آبادان، ايلام) جهت رفاه حال زائرين تعيين و در حال ارائه خدمات هستند.

2- بازه زماني اربعين از روز اول تا پايان ماه صفر است و زائرين گرامي مي‌توانند با مديريت زمان نسبت به حضور در مراسم اقدام نمايند. مدت اعتبار رواديد و اقامت در خاك عراق 20 روز است و زائرين مي بايست قبل از اتمام آن خاك عراق را ترك كنند. درغير اين صورت مشمول جريمه و يا مراحل قانوني خواهند شد.

3- هزينه رواديد40 دلار از سوي دولت عراق تعيين شده است و به هيچ‌عنوان برنامه‌اي به‌منظور لغو رواديد در ايام اربعين سال جاري در دست اقدام نيست.

4- هزينه‌ صدور رواديد و بيمه در سراسر كشور يكسان است و پرداخت آن توسط زائرين ضروري است.

5- برابر توافقات به عمل آمده تعهدات بيمه‌گر براي زائرين عزيز به اين شرح است :
فوت و نقص عضو اعم از حوادث، حادثه تروريستي و بيوتروريستي تا سقف يك ميليارد و 930 ميليون ريال براي هر نفرفوت به هر علت 150 ميليون ريال
تعهدات درمان- بستري تا سقف 150 ميليون ريال براي هر نفر
تعهدات درمان- سرپايي تا سقف 10 ميليون ريال هر نفر
هزينه بيمه 188 هزار ريال بوده كه به‌منظور تامين خدمات سرپايي سازمان هلال احمر 60 هزار ريال به آن اضافه شده است كه در مجموع هر زائر بابت بيمه و هزينه خدمات سرپايي بهداشتي جمعا 248 هزار ريال پرداخت خواهد كرد.
زمان پوشش بيمه‌اي زائرين اربعين حسيني (ع) به مدت 42 روز از اول آبان تا 12 آذرماه 95
است و اعتبار آن به محض خروج فرد بيمه شده از خاك ايران شروع و به محض خروج از خاك عراق و ورود به كشور تا عمق 15 كيلومتري است.

6- رواديد صرفا تا 28 آبان (دو روز پيش از مراسم اربعين) توسط مراكز صدور رواديد صادر مي‌ شود. ضروري است هموطناني كه قصد شركت در اين مراسم را داشته براي اخذ ويزا هرچه زودتر اقدام و اين مهم را به روزهاي پاياني موكول نكنند.

7- زائرين گرامي در طول سفر حتما به پيام‌هاي ستاد مركزي اربعين كه از طريق راديو اربعين، پيامك ها و.. ارسال مي شود توجه نموده تا با مشكلات كمتري مواجه شوند.

8- زائرين در مسير حركت به سمت مرزها به توصيه‌هاي پليس توجه جدي داشته باشند.

9- ستاد مركزي اربعين به زائرين توصيه كرد براي سهولت خروج و صرف‌جويي در زمان و برون رفت از مشكلات عبور از مرز مهران، از مرزهاي خوزستان تردد كنند.

10- آمارهاي دقيق، رسمي و قطعي در رابطه با وضعيت ورود و خروج و تردد از طريق ستاد مركزي اربعين حسيني اعلام و لازم است رسانه‌ها به اين مهم توجه داشته باشند.هرگونه مصاحبه نيز از طريق ستاد مركزي اربعين حسيني و روساي كميته هاي تخصصي آن صورت پذيرد.

11- رعايت قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و كشور عراق برابر فتاواي مراجع معظم از اهميت بسزايي برخوردار بوده و انتظار ما از همه زائرين عزيز اين است كه چون هميشه به اين مهم توجه داشته تا انشاءالله بدون مشكل خاصي به برگزاري مراسم اقدام نمايند.

12- از همه زائرين عزير درخواست مي شود نسبت به رعايت سلامت خود و بهداشت و پاكيزگي مسير راهپيمايي اهتمام جدي داشته و در اين امر خداپسندانه ياريگر خادمين خود باشند.